Salon Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” i odbywający się corocznie we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwal łączą siły. W dniach 14-19 października 2014 roku zapraszamy do festiwalowego „Salonu Angelusa”.

ANGELUS_logo

Komunikat

Po roku 1989 Wrocław krok po kroku zyskiwał status miasta ważnego dla współczesnego życia literackiego Polski i Europy. Najbardziej widomym tego znakiem są odbywające się tu festiwale i przyznawane nagrody, a także zwycięstwo Wrocławia w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2016 oraz o tytuł Światowej Stolicy Książki, którą Wrocław będzie od kwietnia 2016 do kwietnia 2017.

Organizatorzy dwóch spośród wiodących wrocławskich wydarzeń literackich: Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS oraz Bruno Schulz. Festiwal postanowili od roku 2014 połączyć swoje wysiłki na rzecz promowania najlepszej literatury i wzmacniania wizerunku Wrocławia jako miasta lidera w działaniach proczytelniczych.

To krok jak najbardziej naturalny, bowiem ANGELUS – nagroda przyznawana prozaikom polskim i środkowoeuropejskim, których książki tłumaczone są na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Zaś Bruno Schulz. Festiwal jest międzynarodowym festiwalem sztuki i literatury, któremu patronuje pisarz, artysta, ofiara Holokaustu, jeden z najczęściej czytanych, tłumaczonych, komentowanych i adaptowanych na świecie autorów piszących w języku polskim.

Mamy nadzieję – graniczącą z pewnością – że te wspólne działania, które między innymi przybiorą kształt Salonu Angelusa na Bruno Schulz. Festiwal, czyli intensywnych i niestereotypowych rozmów z pisarzami nominowanymi i nagradzanymi nagrodą ANGELUSA, stworzą wyjątkowe wydarzenie. I że ten „festiwal studyjny”, jak nazwał Bruno Schulz. Festiwal Ludwik Flaszen, wespół z ANGELUSEM, najważniejszą nagrodą w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski, przyczynią się do jeszcze większego zainteresowania literaturą we Wrocławiu, w Polsce, w Europie, a także do silniejszej obecności obu marek na literackiej mapie Polski, Europy i świata.

Wspólnotę idei obydwu przedsięwzięć podkreślają również nazwiska nominowanych i nagradzanych ANGELUSEM autorów, tłumaczy oraz jego jurorów, spośród których wielu było i będzie obecnych także jako goście dotychczasowych i nadchodzących edycji Bruno Schulz. Festiwal.

Szczegółowy program festiwalu niebawem na naszej stronie oraz stronie Bruno Schulz.Festiwal