Nowa nagroda literacka im. Sienkiewicza

 

Portal Dzika Banda powołał do życia nową Nagrodę Literacką imienia Henryka Sienkiewicza.

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana będzie autorowi najlepszej polskiej popowej powieści roku, którą w głosowaniu wyłoni ośmioosobowa kapituła nagrody.

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza jest nagrodą finansową – wynosi 40 tysięcy PLN, a jej fundatorem jest portal.

„Nowa nagroda literacka ma na celu promować i wyróżniać pisarzy, którzy w Polsce wydają książki cenione przez czytelników, a nie jedynie przez jury nagród literackich. We współpracy z Instytutem Książki (w kapitule zasiadać będzie pan Szymon Kloska), Dyskusyjnymi Klubami Książkowymi i kapitułą nagrody wybierać będziemy powieść, która jest popowa (dowolność gatunkowa: od fantastyki, grozy, przez kryminał, po obyczaj), a przy tym prezentuje świetny poziom literacki.

Dlaczego Sienkiewicz? To proste. Dziś niesprawiedliwie patrzymy na noblistę jako tylko autora lektur szkolnych. A przecież gdy żył, był wielbionym przez czytelników autorem, a jego twórczość nie ograniczała się do „Trylogii” czy „Quo vadis” i „Krzyżaków”. Pisał humoreski, mroczne opowiadania, epickie powieści obyczajowe i reportaże. No a przede wszystkim Sienkiewicz to synonim wielkiego sukcesu rynkowego. Trudno bowiem znaleźć polskiego autora, który cieszyłby się tak wielką popularnością w kraju i poza jego granicami.

Nagroda im. Henryka Sienkiewicza przyznawana będzie dwuetapowo. Ogłoszenie listy maksymalnie dziesięciu powieści nominowanych do nagrody odbywać się podczas przygotowanego przez portal „POP! FESTIVAL” (listopad każdego roku), zaś ogłoszenie zwycięzcy, połączone z ogłoszeniem programu kolejnej edycji festiwalu, w kwietniu. Do nagrody nominowane będą mogły być powieści wydane w Polsce w okresie między 31 lipca poprzedniego roku, a 31 lipca roku obecnego. Skład kapituły nagrody, terminy nadsyłania przez wydawców książek oraz program „POP! FESTIVAL” ogłoszone zostaną na początku września”.