Kuczerska sprzedaje w Rosji najwięcej

Zbiór opowiadań Mai Kuczerskiej to hit sprzedaży ostatniego miesiąca w Rosji – pisze portal Głos Rosji.

Popularna wśród rosyjskich czytelników pisarka, którą, nawiasem mówiąc, polscy miłośnicy literatury mogli spotkać na Targach Książki w Warszawie, była jednym z laureatów prestiżowej rosyjskiej nagrody literackiej „Wielka księga” w 2013 roku.

„Pewnego rodzaju osobista wariacja Mai Kuczerskiej na temat słynnej „Anny Kareniny”, czyli powieść o szczęściu rodzinnym „Ciocia Motia”, znalazła sie na pierwszym miejscu według czytelników. W ślad za tym sukcesem, Kuczerskaja postanowiła opublikować zbiór opowiadań. Zebrała wszystko, co napisała przez ostatnie 20 lat, i wydała pod jednym tytułem. W ten sposób powstała książka „Płacz za nauczycielką rysunku, która odeszła”.

W wywiadzie dla „Przeglądu” tak twórczośc pisarki opisywała prof. Alicja Wołodźko-Butkiewicz: Ciekawie prezentuje się twórczość Mai Kuczerskiej. Kiedyś zwróciłam na nią uwagę, gdyż interesowała się historią Polski, napisała monografię o księciu Konstantym i wydarzeniach powstania listopadowego. W obyczajowo-psychologicznej prozie podejmuje bardzo popularną w Rosji posowieckiej tematykę religijną. Pisze o ludziach wychowanych bez wiary, inteligentach, którzy nagle stykają się ze środowiskiem cerkiewnym i zaczynają wierzyć w Boga, budując dla siebie nowy (a właściwie stary, tylko zapomniany, oparty na dekalogu) system wartości etycznych.