Schulz jednak pisarzem sf

 

 

 

 

Jakiś czas temu informowaliśmy o nominacji do tej nagrody. Stało się! Zbiór opowiadań Brunona Schulza otrzymał w Finlandii nagrodę „Tähtifantasia”, przyznawaną co roku przez fiński magazyn science-fiction Tähtivaeltaja za najlepszą obcojęzyczną książkę fantasy wydaną w tym kraju.

Autorem przekładu jest Tapani Kärkkäinen. Książka, która zawiera wszystkie opowiadania Schulza, ukazała się w zeszłym roku w wydawnictwie Basam Books. Jury nagrody tak uzasadniło swoją decyzję:

Proza Schulza jest spokrewniona ze zrodzonym na początku XX wieku gatunkiem 'weird fiction’, który zawiera też elementy horroru i science-fiction (…) Wpływ Schulza widoczny jest w twórczości wielu współczesnych autorów nurtu 'new weird’ (…) Tapani Kärkkäinen latami szlifował swoje przekłady, a efekt jest po prostu mistrzowski – Schulz przepływa przez umysł fińskiego czytelnika niczym górski potok.

Wcześniej dwukrotonie nagrodę „Tähtifantasia” otrzymywały książki Andrzeja Sapkowskiego. W latach 2011 i 2012 otrzymały ją dwie pierwsze części sagi o Wiedźminie  „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”, które również przełożył Tapani Kärkkäinen.

Źródło: Instytut Książki