Bułgarska magia

Przekłady z literatury bułgarskiej ukazują się w Polsce niezwykle rzadko. Z tym większą satysfakcją odnotowujemy, że  1 sierpnia nakładem Wydawnictwa Toczka ukaże się zbiór Łomskie opowieści bułgarskiego pisarza Emila Andreeva.

To pierwsza wydana po polsku książka tego uznanego w Bułgarii pisarza. Emil Andreev urodził się w roku 1956  w 30 tysięcznym Łomie w północno- zachodniej Bułgarii. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie w Sofii. Pracował jako nauczyciel angielskiego. . Jest autorem 3 dramatów, 3 zbiorów opowiadań i 3 powieści. Publikowane właśnie „Łomskie opowieści” to jego debiutancki zbiór opowiadań, który w Bułgarii ukazał się w roku 1996.

Bohaterami opowiadań Andreeva są mieszkańcy jego rodzinnego miasta. Opisy ich losów mają jednak więcej wspólnego z surrealizmem i baśniowością niż prozą realistyczną. Sądzimy, że wszystkim miłośnikom środkowoeuropejskiej odmiany realizmu magicznego, choćby spod znaku znanego doskonale w Polsce  Ádáma Bodora, proza Andreeva powinna przypaść do gustu.

Łomskie opowieści to druga książka z publikowanej przez Wydawnictwo Toczka, we współpracy z Radą Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego serii Na południe, poświęconej literaturze bałkańskiej. Wcześniej ukazał się zbiór macedońskiego pisarza i muzyka Aleksandara Prokopieva  „Mały człowiek: Bajki z lewej kieszeni”,.