Startują Warszawskie Targi Książki

Już w najbliższy czwartek, 22 maja startują Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli 25 maja. Impreza po raz drugi odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.  

Po ubiegłorocznym sukcesie z udziałem ponad 60-tysięcznej publiczności, tegoroczna edycja targów przyciągnie prawdopodobnie jeszcze więcej zwiedzających, bo też i oferta programowa i wystawiennicza jest jeszcze bogatsza.

Organizatorzy anonsują ponad 700 wystawców z Polski i 23 innych krajów. Wśród autorów, którzy będą podpisywali swoje książki znajdą się m.in.: Jerzy Bralczyk, Helen Brown, Henryk Jerzy Chmielewski, Sylwia Chutnik, Maria Czubaszek, Marta Fox, Janusz Głowacki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Kim Jin-kyung, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Kruszewicz, Joanna Kulmowa, Andrzej Mleczko, Michał Ogórek, Wiktor Osiatyński, Michał Rusinek, Roberto Salvadori, Filip Springer, Marcin Szczygielski, Mariusz Szczygieł, Barbara Toruńczyk, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń, Marek Zagańczyk.

W tym roku WTK przygotowało wiele imprez i programów dla dzieci i młodzieży: w tym między innymi warszawską odsłonę Festiwalu Literatury Dziecięcej i weekendową imprezę pod nazwą Piknik Rodzinny. W czwartek i piątek wiele atrakcyjnych pozycji programowych czeka na zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Rejestracja grup za pośrednictwem strony targi-ksiazki.waw.pl.

Dzieci będą mogły wziąć udział w licznych animacjach literackich, posłuchać głośnego czytania, spotkać się z autorami oraz wziąć udział w warsztatach i przedstawieniach. Młodzież gimnazjalna i licealna będzie mogła uczestniczyć w lekcjach literatury i historii przygotowanych przez specjalistów IBL PAN, Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Muzeów z Warszawy i Mazowsza.

W planie między innymi zajęcia poświęcone twórczości Zygmunta Krasińskiego, Stefana Żeromskiego, Witolda Gombrowicza, Leopolda Tyrmanda, Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, a także postaciom i wydarzeniom historycznym. Młodzież będzie też mogła wysłuchać wykładu „Od Zielonego Balonika do Potem – czyli o historii polskiego kabaretu” czy zobaczyć przedstawienie multimedialne „Via Hrabal” z okazji 100-lecia urodzin Bohumila Hrabala, na które zaprosi Czeskie Centrum.

Nowością będzie piątkowy cykl wykładów popularyzujących wiedzę pod tytułem „Spotkania z nauką – Wszechnica PAN” z udziałem cenionych popularyzatorów nauki: prof. Michała Kleibera, prof. Karola Myśliwca, dr. Stanisława Bajtlika, prof. Jerzego Bralczyka, dr. Krzysztofa Skabka i prof. Jerzego Vetulaniego.

A w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin meksykańskiego laureata Nagrody Nobla Octavio Paza, Ambasada Meksyku w Polsce zaprasza na spotkanie poświęcone twórczości Paza z udziałem przyjaciela noblisty – meksykańskiego pisarza Jorge F. Hernandeza.

Spotkanie „W hołdzie meksykańskiemu pisarzowi – konferencja w setną rocznicę urodzin Octavio Paza (1914-2014)” odbędzie się w piątek 23 maja o godz. 13 w sali Londyn B na Warszawskich Targach Książki.