Nagroda Franza Kafki dla chińskiego pisarza

Chiński pisarz Yan Lianke został 14 laureatem Nagrody Franza Kafki.

Nagroda przyznawana jest współczesnym, żyjącym pisarzom, których książki ukazały się po czesku. Istotne jest to aby ich dzieło było, podobnie jak dzieło patrona nagrody, uniwersalne i dotykało najważniejszych doświadczeń egzystencjalnych człowieka, niezależnie od miejsca zamieszkania.Organizatorem nagrody jest Franz Kafka Society a współorganizatorem Miasto Praga. Jej patronami są Przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej i Burmistrz Pragi. Laureatów wybiera międzynarodowe jury  złożone z literaturoznawców.  W tym roku byli to: Peter Demetz (USA), André Derval (Francja), Marianne Gruber (Austria),Oldřich Král (Czechy), Kurt Krolop (Czechy ), Jiří Stránský (Czechy), Hans Dieter Zimmermann (Niemcy),Lorenzo Silva (Hiszpania). Wcześniej nagrodę otrzymali:  Philip Roth, Ivan Klima, Péter Nádas, Elfriede Jelinek, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Arnost Lustig, Peter Handke, Václav Havel, John Banville, Daniel Hodrová i Amos Oz.

Yan Lianke jest autorem ponad dwudziestu powieści i zbiorów opowiadań.  Urodził się w 1958 roku.  Wcześniej zdobył dwa najważniejsze chińskie wyróżnienia literackie, był także wśród finalistów Man Booker International w roku 2013. Jego  powieści i opowiadania najczęściej  rozgrywają się w komunistycznych, rządzonych przez Mao,  Chinach  lat sześćdziesiątych 20. wieku i zawierają wiele akcentów satyrycznych. Niektóre z nich  są w ojczyźnie pisarza zakazane. Pisarz nie uczestniczy w życiu oficjalnego Chińskiego Stowarzyszenia Pisarzy. W Polsce są dostępne angielskie i niemieckie przekłady jego książek.

Nagroda zostanie wręczona w październiku w Praskim Ratuszu. Laureat otrzyma prezentowaną wyżej statuetkę oraz czek na 10000 $.

Źródło: www.franzkafka-soc.cz