„Gniew” Miłoszewskiego

 

Po „Uwikłaniu” i „Ziarnie prawdy” – „Gniew” Zygmunta Miłoszewskiego, długo oczekiwany finał kryminalnej trylogii z prokuratorem Teodorem Szackim, już za parę dni w księgarniach.

„Gniew” to pożegnanie z Szackim, jednym z najbardziej znanych bohaterów kryminalnych w Polsce, dostrzeżonym i docenionym na świecie. Co potwierdzają recenzje i wyróżnienia dla kolejnych wydań książek Zygmunta Miłoszewskiego za granicą. Polski autor i jego arcypolski polski bohater zostali dostrzeżeni przez najważniejsze media europejskie i amerykańskie. Prestiżowy „Publisher’s Weekly” w recenzji Uwikłania napisał, że czytelnicy będą chcieli kontynuacji losów prokuratora Szackiego. I trochę żal, że autor – równie stanowczo jak swego czasu Artur Conan Doyle – obwieścił koniec przygód swojego bohatera!

Teodor Szacki, ur. 11.11.1969 w Warszawie. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, mianowany na prokuratora prokuratury rejonowej w 1997 roku. Historia służby: PR Warszawa Śródmieście 1997–2008 i 2010–2011; PR Sandomierz 2008–2010; PR Olsztyn Północ od 2011. Najważniejsze śledztwa: 2005 Warszawa: Uwikłanie w ponure dziedzictwo aparatu represji PRL z motywem kontrowersyjnej psychoterapii w tle. 2009 Sandomierz: Ziarno prawdy w legendzie o krwi, stosunkach polsko-żydowskich i współczesnym Sandomierzu. 2013 Olsztyn: …

„Wyobraźcie sobie dziecko, które musi się chować przed tymi, których kocha” – pierwsze zdanie nowej powieści Zygmunta Miłoszewskiego mogłoby być jej mottem. Tą najbardziej mroczną i duszną ze swoich powieści autor zamyka trylogię o prokuratorze Teodorze Szackim, który po kolejnej życiowej rewolucji przeprowadził się do Olsztyna, aby w najtrudniejszym w karierze śledztwie zmierzyć się z problemem przemocy domowej. Cztery lata po wydarzeniach z Ziarna prawdy Szacki mieszka w Olsztynie, gdzie w końcu odnalazł swoje miejsce na ziemi. Paskudna jesienna pogoda i trudne relacje między nową partnerką i dorastającą córką zajmują go bardziej niż kolejne błahe śledztwa. Do czasu.

25 listopada 2013 prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie „odfajkowuje Niemca”, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się ostatnim dochodzeniem prokuratora Teodora Szackiego.

„Gniew” to kryminał, w którym tłem do zagadki kryminalnej jest ważny problem społeczny i wnikliwy (a dzięki ironicznemu stylowi Miłoszewskiego tyleż wnikliwy, co zgryźliwy) portret Polski, ukazany przez pryzmat kolejnego miasta w naszym kraju. W tym wypadku czerwonego od pruskiej cegły Olsztyna. Trzymając się zasad gatunku, autor zmienia reguły gry z czytelnikiem i sprawia, że zamiast zastanawiać się, kto zabił, próbujemy zgadnąć, kto i dlaczego został zabity.

Współczesny kryminał to więcej niż opowieść o trupie. Kim jesteśmy jako społeczeństwo, w co wierzymy, o czym marzymy, co nas boli i z czym nie możemy sobie poradzić – to największe zagadki do wyjaśnienia we współczesnej powieści kryminalnej. Zygmunt Miłoszewski, wypowiedź dla „The New York Times”.

Polecamy spotkania z Zygmuntem Miłoszewskim i promocję jego najnowszej powieści „Gniew”.

16 października (czwartek), godz. 18:00, empik, Warszawa Junior

18 października (sobota), godz. 17:00, empik, Poznań Ratajczaka

24 października (piątek), godz. 18:00, empik, Katowice Silesia

25 października (sobota), godz. 16:00, empik, Kraków Bonarka

12 listopada (środa) godz. 18:00, empik, Gdańsk Galeria Bałtycka

25 października, (sobota) godz. 12:00, Targi Książki w Krakowie, stoisko C53, Expo Kraków. (www.gwfoksal.com)