Angelus 2013

angelus_014

Oksana Zabużko, autorka „Muzeum porzuconych sekretów” i jej tłumaczka Katarzyna Kotyńska zostały laureatkami ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej.

– Postanowiliśmy nagrodzić książkę niezwykłą, w której przenikają się historia i dzień dzisiejszy, rzeczywistość i magia, miłość, zdrada i śmierć – uzasadniała wybór Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca jury Angelusa podczas uroczystej gali w piątek (19 października) w Teatrze Muzycznym Capitol.

Wzruszona Oksana Zabużko odbierając nagrodę wyznała na scenie: – Straciłam dar mowy. Rozumiem dlaczego gwiazdy Hollywood, gdy odbierają Oskara zaczynają szlochać. Tak się właśnie czuję. Mieszają mi się wszystkie języki. Mam wrażenie, że dzięki Wrocławiowi Ukraina stała się częścią Europy.

muzeum-porzuconych-sekretow-b-iext9947802„Muzeum porzuconych sekretów” (W.A.B.) na Ukrainie stało się bestsellerem. Wielowątkowa powieść pokazująca dzieje trzech pokoleń rodziny dziennikarki telewizyjnej Daryny Hoszczyńskiej i krewnych antykwariusza ze Lwowa Arkadija Watamaniuka. Jest też żołnierz UPA Adrian Ortynski. Te postacie prowadzą czytelnika przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej. Pokazują, że historię można interpretować na wiele sposobów i że nikt nie ma monopolu na prawdę. Zabużko rozprawia się z ukraińską przeszłością, zagląda w teraźniejszość – żaden ze współczesnych ukraińskich pisarzy nie był tak szczery jak ona w obnażaniu sekretów swoich rodaków. W Polsce Oksana Zabużko wydała m.in. tom opowiadań „Siostro, siostro” i głośną książkę „Badania terenowe nad ukraińskim seksem”. W listopadzie Kolegium Europy Wschodniej wyda wywiad-rzekę z autorką.
Oksana Zabużko urodziła się w Łucku. Studiowała w Kijowie, jest doktorem filozofii tamtejszego uniwersytetu. Wykładała filologię ukraińską na uniwersytetach w USA. Na stałe mieszka w Kijowie.