Angelus 2012

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” laureatem Wrocławskiej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

Nagrodę autorowi wręczyła przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska. Miljenko Jergović otrzymał statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano oraz czek na 150 tys. zł. Fundatorem Nagrody Angelus jest miasto Wrocław. Nagrodą 20 tys. złotych wyróżniono tłumaczkę zwycięskiej książki Magdalenę Petryńską. Nagrodę dla tłumacza ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha.

Jurorów zachwyciła „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, opublikowana przez wydawnictwo Czarne. Opowieść o tajemniczej śmierci Srdy Kapurovej, dziewczynki, która żebrała na ulicach Zagrzebia. O tym co się wydarzyło opowiada pięć różnych osób – m.in. śledczy, nocny stróż z kostnicy, przechodzień. Tym samym opowiadają o Zagrzebiu, o jego mieszkańcach, o przyjezdnych, o uchodźcach z ogarniętych wojną Bałkanów. Śmierć Srdy obnaża prawdę o mieszkańcach Zagrzebia, Chorwacji, dawnej Jugosławii.
– Niestety nie mówię po polsku, nie spodziewałem się nagrody, dlatego nie przygotowałem żadnej mowy – mówił Miljenko Jergović. – Mam nadzieję, że nie rozczarujecie się czytając moją książkę – dodał odbierając nagrodę.