Długa lista Angelusa: „Lato, gdy mama miała zielone oczy”

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022 poznamy na przełomie sierpnia i września, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś: Tatiana Țîbuleac, „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, tłum. Dominik Małecki, Wydawnictwo Książkowe Klimaty (Rumunia-Mołdawia)

Aleksy, kipiący gniewem nastolatek, po ukończeniu szkoły zamierza pojechać z kolegami do Amsterdamu, zamiast tego jednak udaje się z matką na wieś do Francji. Mają spędzić razem lato. Ich trudna relacja powoli się odmienia, aż w końcu – na krótko – przechodzi w autentyczną bliskość.Po latach, już jako uznany artysta, Aleksy powraca pamięcią do dni spędzonych z mamą i w swoim wściekło-lirycznym monologu stopniowo – w serii retrospekcji i narkotycznych malarskich wizji – dociera do istoty tego, co wówczas przeżywał i czuł.

O autorce 📚 Tatiana Țîbuleac (ur. 1978 w Kiszyniowie) – mołdawsko-rumuńska pisarka i dziennikarka. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Państwowego Uniwersytetu Mołdawskiego. Pracowała jako reporterka, redaktorka i prezenterka w PRO TV Chișinău. Zaangażowana w działalność UNICEF-u. Od 2008 roku mieszka w Paryżu.Zadebiutowała w 2014 roku zbiorem opowiadań „Fabule Moderne” („Opowieści współczesne”). W 2017 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Lato, gdy mama miała zielone oczy”, za którą otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Mołdawskich, nagrodę rumuńskiego magazynu literackiego „Observator Cultural” oraz Nagrodę Licealistów przyznawaną na Międzynarodowym Festiwalu Literatury i Tłumaczeń FILIT w Jassach. Powieść została przetłumaczona m.in. na język francuski, hiszpański, niemiecki, bułgarski i norweski. W Hiszpanii otrzymała szereg wyróżnień: była finalistką kilku prestiżowych nagród literackich; zdobyła tytuł Książki Roku 2019 przyznawany przez księgarnię Cálamo w Saragossie, a w 2020 roku w konkursie „Księgarnie Polecają” – główną nagrodę w kategorii: fikcja. Ostatnia powieść autorki, „Grădina de sticlă” („Szklany ogród”) została w 2019 roku wyróżniona Europejską Nagrodą Literacką.

Finałowe 7 książek poznamy we wrześniu. Gala wręczenia Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022 odbędzie się 16 października razem z galą Wrocławska Nagroda Poetycka SilesiusP. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finałowej siódemki mogą liczyć na nagrody pieniężne wynoszące 5 tys. zł, będące wyróżnieniem za nominację. Zwycięzca otrzyma tradycyjnie 150 tys. zł.
Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu na język polski zwycięskiej książki (a w przypadku, gdy laureatem jest pisarz/pisarka z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji). Nagroda za przekład w 2020 roku uległa podwyższeniu i wynosi obecnie 40 tys. zł. Na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.
Operator nagrody: Wrocławski Dom Literatury
Fundator: miasto Wroclaw [Wroclove]