Nie żyje Włodzimierz Wojnowicz

Nie żyje Włodzimierz Wojnowicz autor kultowej powieści „Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina” (tłumaczenie Wiktor Dłuski, Capricorn).

Kultowa powieść Włodzimierza Wojnowicza. Jej pierwsze wydanie ukazało się w Polsce w latach osiemdziesiątych w drugim obiegu. Niektórzy krytycy literaccy widzieli w niej sowiecki odpowiednik Paragrafu 22 Hellera, inni wskazywali na podobieństwo z dobrym wojakiem Szwejkiem. Co do jednego panowała zgoda Wojnowicz stworzył dzieło literackie wysokiej próby.

Czerwonoarmista Iwan Czonkin cieszy się zasłużoną opinią ofermy. Ale oto nadchodzi wojna czas próby dla żołnierza. Aberracja władzy sowieckiej sprawia, że Czonkin musi pokazać, co jest wart nie w starciu z oddziałami Wehrmachtu, lecz w boju z wydzielonym pułkiem Armii Czerwonej. Ta przezabawna opowieść o niepozornym żołnierzyku ukazuje niezwykłą galerię postaci uwikłanych w absurdy systemu, który do niedawna władał niemal połową świata.

W ZSRR oficjalne wydanie krytykującego system radziecki Życia i niezwykłych przygód żołnierza Iwana Czonkina było. Powieść została wydana w wydawnictwie podziemnym w 1970 r. Wydanie przygód Czonkina na Zachodzie w 1975 r. oznaczała koniec kariery Wojnowicza jako członka radzieckiego związku pisarzy. W 1980 r. autor musiał opuścić ZSRR.