Němec w Polsce

Jan Němec we Wrocławiu, Łodzi i Krakowie będzie promował swoją książkę Historia światła (Książkowe klimaty). 24 października pisarz będzie we Wrocławiu, 25 w Łodzi, 27 i 28 w Krakowie na targach książki i Festiwalu Conrada. 

František Drtikol, uważany za najważniejszego przedstawiciela awangardy w czeskiej fotografii początku XX wieku, mawiał, że fotografowie piszą światłem. Jego fotografie i słynne akty, które nazywał „snami o świetle i cieniu”, wyprzedzały czasy, w których powstawały. Drtikol był jednocześnie dandysem z małego miasteczka, mistrzem aktów, który nie miał szczęścia do kobiet i buddyjskim mistykiem wierzącym w komunizm. Człowiekiem o wielu twarzach, w biografii którego dominowały jednak cienie. Książka Jana Němca to biograficzny fresk, obejmujący niemal pół wieku życia czeskiego fotografa: od przybramskiej kopalni srebra, przez secesyjne Monachium, aż po kipiącą twórczym fermentem Pragę. Realizmu powieści dodają wplecione wojenne listy i pamiętniki Drtikola oraz krótka autobiografia, wysłana przez fotografa do władz w związku z dopuszczeniem do Związku Artystów – z tego wszystkiego wyłania się postać równie genialnego, co samotnego artysty.

Książka została uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką 2014 oraz nagrodą Česká kniha 2014, znalazła się także w gronie nominowanych do nagrody Magnesia Litera w kategorii proza (2014) oraz do Nagrody im. Josefa Škvoreckiego (2014).