Kaligrafia

Polecamy książkę Grzegorza Barasińskiego – Kaligrafia (Znak). 

Nieważne, ile masz lat i kim jesteś. Poznaj wyjątkowy świat liter. Do tej pory kaligrafia kojarzyła Ci się z nauką ładnego, ale nudnego pisania? Zapomnij o tym! Przekonaj się, że to świetny sposób na poprawienie koncentracji, pobudzenie wyobraźni, a przede wszystkim relaks. Ponadto, dzięki kaligrafii stworzysz własne logo lub plakat na ścianę i zaimponujesz znajomym.

By zacząć, wystarczy zaostrzyć ołówek!

Barasiński tworzy prace zarówno alfabetem łącińskim jak również hebrajskim czy cyrylicą. W sposób szczególny zajmuje się religijnym i mistycznym wymiarem pięknego pisania ksiąg świętych. Jest popularyzatorem kursywy angielskiej, wydał podręcznik do nauki stylu copperplate realizujący autorski pomysł nauczania.

Barasiński pracuje również nad systemem wdrażania pisma wykorzystywanego i nauczanego w pierwszych klasach szkół podstawowych, współpracując przy tym z wieloma szkołami podstawowymi. Barasiński wymyślił i zorganizował wiele wydarzeń promujących kaligrafię[, jak m.in.: „List do Świętego Mikołaja”, nagrodzony statuetką Słoneczniki 2012 za najlepszą rozwijającą językowo inicjatywę dla dzieci i „Z Kells do Krakowa”, które otrzymało I miejsce w konkursie „Historyczne wędrówki z biblioteką 2013”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Pomysłodawca i organizator Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji w Wigrach, podczas której dla laureata I miejsca konkursu nagrodą było Pióro Prezydenta RP, założyciel Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych]; prowadzi regularne warsztaty w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Lublinie.

Prowadził zajęcia z kaligrafii i historii pisma m.in. dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji dla UJ, Wojewódzkiego Konkursu Kaligraficznego w Rajbrocie, Ogólnopolskiego Dnia Pisania Piórem (promocja marki Parker), Stowarzyszenia Piórem Feniksa, Muzeum Archeologicznego w Głogowie, Akademii Dzieci przy UJ, koła naukowego religioznawców i judaistów przy UJ, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Twórców Sztuki Sakralnej „Ecclesia”, Drogi Ikony w Warszawie.