Finał Angelusa: Faruk Šehić

Finał Angelusa. Prezentujemy powieść Faruka Šehicia – Książka o Unie (Biuro Literackie, przekład: Agnieszka Schreier).

Postać i życie Faruka Šehicia, poety i prozaika, czynnie uczestniczącego w wojnie, która w latach 90. targała Bałkanami, owiana jest już niemalże legendą, podobnie zresztą jak jego debiutancka powieść – Książka o Unie. Pisarz otrzymał za nią Nagrodę Literacką Unii Europejskiej (2013), a opowiedzianą historią poruszył wielu europejskich czytelników.

Książka o Unie to powieść – podobnie jak tytułowa rzeka – jedyna w swoim rodzaju. W jej potężnym nurcie zlewają się światy z pogranicza pamięci i zapomnienia, snu o dzieciństwie i koszmaru wojny w Bośni, poćwiartowanej na wrogie sobie części Jugosławii i równie zdezorientowanej tożsamości. Obok niepokojąco błyskotliwych ryb i doskonale obojętnych roślin przepływają tu ławice zwinnych metafor, wyrośniętych aluzji literackich oraz bolesno-ironicznych uwag o klęsce naszej nieporadnej cywilizacji.

Po ohydnym seansie wojny na nadrzecznej scenie wciąż jeszcze zalega mnóstwo pokiereszowanych okruchów poprzedniego życia, a każdy z nich uparcie domaga się rekonstrukcji, napisania swojej historii od nowa. Do tego zadania, niemożliwego do wykonania przez jedną, zdruzgotaną przez wojnę osobowość, przystąpić więc musi dwóch narratorów (Mustafa, żołnierz i poeta, oraz jego Cień i mroczne alter ego, Gargano), wspomaganych dodatkowo przez poczet baśniowych stworzeń z dziecięcej mitologii”.