Powrót Choromańskiego

W PIW-ie już niedługo nowe wydanie książki Michała Choromańskiego „Schodami w górę, schodami w dół”.

Książka została opublikowana po raz pierwszy od trzydziestu lat. Z tej okazji 22 lipca w Parku Królikarnia w Warszawie odbędzie się spotkanie jej poświęcone.

W prowadzonym przez red. Dorotę Gacek (Dwójka-Program 2 Polskiego Radia) spotkaniu udział wezmą: Marek Sołtysik (autor posłowia) oraz Jan Gondowicz (krytyk literacki).

Michał Choromański (1904–1972) – prozaik, dramatopisarz, poeta i tłumacz. Urodzony na Ukrainie w Jelizawietgradzie. Był krewnym Jarosława Iwaszkiewicza i Karola Szymanowskiego.

Autor m.in. „Zazdrości i medycyny” (1933), „Szpitala Czerwonego Krzyża” (1937), „Prolegomeny do wszelkich nauk hermetycznych” (1958), „Słowackiego wysp tropikalnych” (1969).

Żywiołem Choromańskiego jako pisarza była groteska i żywioł parodystyczny. Pisała Hanna Kirchner: „Struktura świata jest bowiem dla Choromańskiego totalnie groteskowa — jak dla Witkacego i Gombrowicza. Jeśli jest to Gogol Polski międzywojennej, to taki, który przeszedł wtajemniczenie w Kafkę i Dostojewskiego.” („Diabli wiedzą co, czyli Choromański”, 1973).