Prus. Śledztwo biograficzne

Premiera książki Moniki Piątkowskiej – Prus. Śledztwo biograficzne (Znak). 

Ma trzy oblicza: Aleksander Głowacki, Jan w Oleju, Bo- lesław Prus. Rozproszone ślady jego biogra i odnaleźć można nie tylko w archiwach i źródłach z epoki, ale przede wszystkim przemycone w jego twórczości. To z niej można się o nim dowiedzieć rzeczy najważniej- szych, jakby grał z czytelnikiem w kotka i myszkę.

Monika Piątkowska, łącząc temperament detektywa z wnikliwością psychologa, przeprowadza drobiazgowe śledztwo i tworzy pełnowymiarowy portret pisarza ge- nialnego i niedocenianego przez współczesnych, prze- śladowanego przez liczne manie, otoczonego kobietami i owładniętego szaleńczą zazdrością o sławę Sienkiewi- cza. Prus, którego dzięki niej poznajemy, nie jest spiżo- wą  gurą na postumencie, tylko prowadzącym podwój- ne życie, targanym namiętnościami człowiekiem z krwi i kości.

Monika Piątkowska− dziennikarka, pisarka. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim dziennikar- stwo i politologię, pracowała w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”. Autorka książki Życie przestępcze w przed- wojennej Polsce, powieści Krakowska żałoba, zbioru opowiadań Nikczemne historie oraz zbiorów felietonów Talki w wielkim mieście, Talki z resztą (wraz z mężem Leszkiem Talko).