Drugie spotkanie Macieja Miłkowskiego

 
Nowy tom opowiadań Macieja Miłkowskiego – Drugie spotkanie (Zeszyty Literackie), prozaika, tłumaczonego na najważniejsze języki europejskie i przebojem zyskującego miejsce wśród najciekawszych autorów młodego pokolenia.

Pod warstwą ironii, za uśmiechem, czasami kpiną skryte są cierpienia, miłosne fascynacje, świat głębokiego serio. Mając w pamięci książki Nabokova, czeskich i południowoamerykańskich klasyków Miłkowski udowadnia, że o Zagładzie, o historii warto pisać w sposób nowoczesny, bo wtedy dopiero można odczuć jej bolesne piętno.

Miłkowski jest także autorem ciekawego debiutu („Wist”) o którym pisaliśmy na naszym portalu. Sam autor tak definiował wtedy własną prozę: „”Jestem idiotycznie uwięziony w Polsce, a jeszcze bardziej w polskim języku. Język bowiem to nie jest wybór, język to jest więzienie.
Chciałbym napisać opowiadanie. Chciałbym odnaleźć je, natknąć się na nie — kompletne i ukształtowane. Chciałbym wydobyć je z niezasłużonego niebytu, wytrzeć z wilgotnego zapomnienia, otrząsnąć z kurzu i wyprowadzić na powierzchnię, aby przedstawić zalęknionemu audytorium. Oto moje opowiadanie — dopełnione i konieczne”.

Maciej Miłkowski, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. Opublikował zbiór opowiadań „Wist” (Zeszyty Literackie 2014). Na antenie internetowego Radia Studnia prowadzi poświęcony literaturze program „Mól książkowy”. Mieszka w Krakowie.