Czytaj PL

52 tysiące darmowych e-booków i audiobooków wypożyczono w ramach największej w Polsce akcji promującej czytelnictwo – „Czytaj   PL” – informuje portal Instytut Książki.  – Wirtualne książki trafiły nawet w odległe zakątki globu, m.in. na Antypody. Kampania „Czytaj PL” nie zwalnia tempa – ruszył internetowy serwis literacki CzytajPL.pl.

Dzięki akcji „Czytaj PL” aż 52 tysiące razy wypożyczono darmowe e-booki oraz audiobooki. Akcja cieszyła się olbrzymią popularnością, a informacja o niej dotarła za pośrednictwem mediów tradycyjnych i mediów społecznościowych do kilku milionów Polaków. 10 dni po starcie akcji, w odpowiedzi na liczne prośby organizatorzy akcji Czytaj PL udostępnili w sieci kody do ściągnięcia 12 e-bestsellerów i zachęcili do ich rozpowszechniania wszystkich internautów.

Dzięki temu kody znalazły się m.in. w szkołach, biurowcach, na parkingach,  ścianie w sklepie odzieżowym, witrynie w cukierni, bramie do Puszczy Białowieskiej, warsztacie samochodowym, czy… w windzie w wieżowcu („stara i często się zacina, więc jest dużo czasu na lekturę”), a akcja rozszerzyła swój zasięg z 16 do ponad 130 miast. Z darmowych e-booków oraz audiobooków korzystano także za granicą. Zanotowano wypożyczenia m.in. w Australii, Austrii, Estonii czy Francji. Ponad 3 tysiące osób skorzystało też z możliwości wysłania zaproszenia do akcji znajomym, dzięki czemu nie musieli oni skanować kodów QR, żeby skorzystać z akcji.