Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza 8 listopada do Krakowa a następnego dnia do Warszawy na spotkania z prof. Paulem Lendvaiem – autorem dziejów Węgier wydanych właśnie po polsku – Węgrzy. Tysiąc lat zwycięstw w klęskach.

Imponująca, ponad 800 stronicowa książka Paula Lendvaia to wielka panorama węgierskich dziejów,  nie unikająca drażliwych tematów, ale również nie stroniąca od anegdot, dykteryjek i legend.

Paul Lendvai – urodził się w Budapeszcie, tam też w 1944 roku przetrwał w ukryciu antysemickie poromy.. W czasie powstania węgierskiego w 1956 roku był korespondentem zagranicznym w Polsce. Rok później wyjechał do Wiednia, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych i wpływowych publicystów europejskich. Był korespondentem „Financial Times”; stałym komentatorem wiedeńskich dzienników „Die Presse” i „Der Standard”. W 1982 roku został redaktorem naczelnym redakcji ds. Europy Wschodniej i południowo‑Wschodniej telewizji austriackiej ORF. W latach 1987–1998 był dyrektorem Radio Österreich International. Od 1973 roku wydaje renomowany kwartalnik „Europäische Rundschau”. Jest komentatorem i konsultantem austriackiej telewizji oraz prowadzącym programu telewizyjny Europastudio, Za wkład w dialog między Wschodem a Zachodem został w 1999 roku został odznaczony krzyżem komandorskim Orderu Zasługi RP.

Jest autorem wielu książek popularno‑naukowych na temat Europy Środkowej, Południowej i Wschodniej, w tym wyróżnionej nagrodą im. Brunona Kreisky’ego analizy rewolucji roku 1989 w Europie Środkowo‑Wschodniej Zwischen Hoffnung und Ernüchterung – Reflexionen zum Wandel in Osteuropa(Między nadzieją a rozczarowaniem – refleksje na temat przemian w Europie Wschodniej). Jego wspomnienia Auf schwarzen Listen – Erinnerungen eines Mitteleuropäers (Na czarnych listach – wspomnienia mieszkańca Europy Środkowej) były tłumaczone na wiele języków. Ostatnio opublikował Leben eines Grenzgängers

Spotkanie w Krakowie odbędzie się jutro, 8 listopada 2016 roku, godz. 18.00
w Międzynarodowym Centrum Kultury, natomiast 9 listopada w Warszawie, w redakcji „Polityki”.