Finał „Angelusa” – Księga szeptów

Zachwycająca misterną konstrukcją „Księga szeptów” rumuńskiego pisarza ormiańskiego pochodzenia Varujana Vosganiana, to powieść nawiązująca do ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Książka ukazała się w serii Rumuńskie Klimaty wrocławskiego wydawnictwa Książkowe Klimaty.

Księga szeptów to pierwsza powieść Varujana Vosganiana, który jest nie tylko pisarzem i poetą ale także uznanym ekonomistą i politykiem. Książka ukazała się w 2009 roku i doczekała się już 2 wznowień. Sam autor tak ją przedstawia:

Kiedy pisałem „Księgę szeptów”, wiedziałem, że o XX wieku nie napisano w taki sposób wiele. Księga szeptów opowiada o Ormianach, ale także o Rumunach, Żydach i innych nacjach. Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją Księgę szeptów. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana.

Autorowi udało się stworzyć  plastycznie a zarazem precyzyjnie i wartko napisaną powieść o misternej konstrukcji, z nakładającymi się planami czasowymi, z zacierającą się granicą między światem realnym a fantastycznym.  Łączy w niej opowieści o losach Ormian przed, w trakcie i po ludobójstwie z 1915–1916, o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o sowieckiej okupacji w Rumunii oraz o skutkach komunistycznego reżimu dla rumuńskiego społeczeństwa, a także dla ormiańskiej społeczności w Rumunii. Na tle tych wydarzeń historycznych w powieści przewijają się liczne postaci, w większości ormiańscy uchodźcy lub ich potomkowie.

Varujan Vosganian urodził się 25 lipca 1958 roku w miejscowości Craiova. Dzieciństwo i okres dorastania spędził w Focșani, Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Bukareszcie (1982) oraz Wydziału Matematyki Uniwersytetu Bukareszteńskiego (1991). Doktor nauk ekonomicznych, członek założyciel Rumuńskiego Stowarzyszenia Gospodarki, międzynarodowy doradca Europejskiego Centrum Studiów Politycznych Unii Europejskiej z siedzibą w Brukseli, członek Klubu Młodych Polityków (Londyn). W latach 2006–2007 był ministrem Handlu i Gospodarki, a do października 2013 pełnił funkcję Ministra Gospodarki i Finansów. Oprócz tomów poezji i prozy jest autorem także wielu prac ekonomicznych. Jest wiceprezesem Związku Pisarzy w Rumunii. Księga szeptów to jego pierwsza powieść, która ukazała się nakładem wydawnictwa Polirom w 2009 roku i doczekała się już 2 wznowień. W 2012 i 2013 roku aż trzy kraje (Rumunia, Armenia i Izrael) zaproponowały Varujana Vosganiana jako kandydata do Nagrody Nobla. W ubiegłym roku autor opublikował kolejną książkę pt. Gra stu liści i inne opowiadania (Wydawnictwo Polirom, 2013).

Varujan Vosganian, Księga szeptów, przekład Joanna Kornaś-Warwas, Książkowe Klimaty, Wrocław 2015