Triumf Olgi Tokarczuk

Wydawnictwo Literackie informuje, że w rok od premiery nakład powieści Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk przekroczył sto tysięcy egzemplarzy, a plików e-book sprzedało się do tej pory ponad 6,5 tysięcy.

Przypomnijmy: Księgi Jakubowe ukazały się 23 października 2014 roku. Premiera długo oczekiwanej powieści, nad którą pisarka pracowała 7 lat, zbiegła się w czasie z odbywającymi się w Krakowie Festiwalem Conrada i Międzynarodowymi Targami Książki. Pisarka na zaproszenie Wydawnictwa Literackiego była gościem i jedną z największych gwiazd tych ważnych wydarzeń.

Powieść błyskawicznie została okrzyknięta jednym z najważniejszych dzieł współczesnej polskiej literatury. Monumentalna historia żydowskiego mistyka Jakuba Franka zafascynowała krytyków i przede wszystkim czytelników.  Księgi Jakubowe bardzo szybko podbiły listy bestsellerów, stały się też przedmiotem analiz literackich i historycznych.

W recenzji Ksiąg Jakubowych, jaka ukazała się w Gazecie Wyborczej, Przemysław Czapliński napisał: Powieść Tokarczuk rewoltuje obraz życia religijnego w XVIII w., ale też odmienia postrzeganie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Rewizję swoją pisarka rozgrywa na rewersie „Trylogii”. Sienkiewicz, chcąc uzyskać obraz wyidealizowany, musiał przedstawić Polskę szlachecką z perspektywy szlacheckiej – podrzędna pozycja kobiet, dominacja jednego wyznania, okrutna hierarchia społeczna, dystrybucja bogactwa i biedy nabierały charakteru koniecznego. W „Księgach Jakubowych” konieczność znika, więc hierarchia odsłania się jako przemoc. U Sienkiewicza wojna wkraczająca do Polski jest zakłóceniem dobrego ładu. W powieści Tokarczuk, dziejącej się sto lat później, porządek społeczny pozostał bez zmian, ale jawi się on jako mieszanina bałaganu i przemocy w majestacie prawa.

Olga Tokarczuk w ciągu ostatniego roku, promując Księgi Jakubowe, odbyła ponad 50 spotkań autorskich w całej Polsce. Na każdym sale pękały w szwach. Z pisarką spotkało się łącznie około 5 tysięcy czytelników.

Zwieńczeniem licznych publikacji, recenzji i znakomitego przyjęcia przez czytelników były nominacje do ważnych nagród – w tym do Angelusa. 4 października 2015 roku Olga Tokarczuk zdobyła tę najważniejszą – Nagrodę Literacką Nike przyznawaną za najlepszą książkę roku. Olga Tokarczuk jest jedyną pisarką, która za każdym razem, gdy jej powieść trafia do finałowej siódemki Nike, otrzymuje nagrodę czytelników.

Olga Tokarczuk zakończyła kilkudniową wizytę w Szwecji, gdzie promowała szwedzkie wydanie Ksiąg Jakubowych. Powieść w przekładzie Jana Henrika Swahna nosi tytuł Jakobsböckernai ukazuje się w oficynie Ariel. Prawa do przekładów Ksiąg Jakubowych mają już: Izrael (Carmel), Czechy (Host), Serbia, Słowenia (KUP Police Dubove) i Francja (Noir sur Blanc).