Już niedługo w księgarniach nowa książka Aleksandra Kaczorowskiego „Hrabal” (Czarne).
Bohumil Hrabal. Wybitny czeski prozaik, zapatrzony w naturszczyków mistrz słowa, który potrafił wznieść nieliterackość mowy potocznej na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie. Pisarz, który wyszedł z drugiego obiegu, na przemian hołubiony i nękany przez komunistyczną władzę. Scenarzysta Jiřiego Menzla, uwielbiany przez Kunderę i Havla. Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Niestrudzony podróżnik i miłośnik przyrody. Samotnik, pogrążony w depresji po śmierci żony, który ginie tajemniczą, tragiczną śmiercią.
Agnieszka Glińska tak napisała o książce: Aleksander Kaczorowski pięknie i przenikliwie zaklina w literaturę życie Bohumila Hrabala, bada uważnie ten niezwykły, niedefiniowalny splot realności z wyobraźnią. „Myślę, że to, co czytałem, sprawiło, że stałem się tym, kim jestem” – powiedział Hrabal. Po tej lekturze widzę jasno, jak książki Hrabala sprawiły, że stałam się tym, kim jestem.
Aleksander Kaczorowski jest tłumaczem, eseistą i dziennikarzem. Studiował socjologię w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie slawistykę w Instytucie Slawistyki UW (ukończone w 1998). Wydał m.in. zbiór esejów „Praski elementarz” (Czarne 2001) oraz przekłady książek Bohumila Hrabala (m.in. „Czuły barbarzyńca”, 1997), Josefa Škvorecký’ego i Egona Bondy’ego.
Pracował w Gazecie Wyborczej, z której odszedł w czerwcu 2002 w proteście przeciwko pozostawieniu w redakcji Lesława Maleszki.
Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Newsweek Polska. Pracował również w redakcji Forum, także jako zastępca redaktora naczelnego. Powrócił jednak do pracy w tygodniku Newsweek Polska, jako jeden z zastępców redaktora naczelnego.