Film według Jagielskiej

W chwili, kiedy ukazuje się trzecia i ostatnia część cyklu Grażyny Jagielskiej „Ona wraca na dobre. Podróż psychoterapeutyczna” (Znak) , powstaje film fabularny pod tytułem „53 wojny”, będący ekranizacją dwóch wcześniejszych książek autorki. 

„Miłość z kamienia” i „Anioły jedzą trzy razy dziennie”, opisujące życie żony korespondenta wojennego, zostały docenione przez najlepszych producentów filmowych w kraju.

W filmową podróż w głąb psychiki kobiety, która z powodu traumatycznych doświadczeń trafiła do zakładu psychiatrycznego, zabierze nas Ewa Bukowska – znana, ceniona reżyserka i scenarzystka. Film wyprodukuje Wojciech Kabarowski, który ma na swoim koncie takie filmy jak Sala samobójców czy Jesteś Bogiem.

Premiera „53 wojen”, zaplanowana na drugą połowę roku 2016, staje się doskonałym pretekstem do dyskusji o tym, co nadal zamyka się w strefie tabu: o prześladującym lęku, traumatycznych doświadczeniach, prawdziwych emocjach i leczeniu w klinice psychiatrycznej.

Cykl, o którym mowa, zamyka książka „Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna”, bez której zrozumienie historii małżeństwa Grażyny i Wojciecha Jagielskich nie byłoby możliwe.

Ludzie, którzy regularnie wychodzą z psychiatryka, twierdzą, że pierwszy rok po wyjściu jest zawsze udany, jak rok po odsiadce, niesie bardzo podobne możliwości. Ma się poczucie zmian i szczerą chęć poprawy. W obu przypadkach wychodzący ma świadomość, że oto rozpoczyna nowe życie i jeżeli to zaprzepaści, wróci tam, skąd przed chwilą wyszedł.