Polska: z czym to się je?

Znane osobowości czeskiej kultury, głównie pisarze,  w nietypowej publikacji będą promować Polskę. Gotując polskie potrawy i opowiadając o swoich przygodach z polską kuchnią.

Według badań „Stosunek Polaków do innych narodów” przeprowadzonych przez CBOS w 2014 roku Czesi znajdują się na pierwszym miejscu wśród lubianych przez nas narodów. Ta swoista fascynacja kulturą sąsiadów nie znajduje jednak odwzajemnienia za naszymi południowymi granicami. Stąd pomysł Fundacji Kukatko na stworzenie publikacji, w której znani Czesi opowiedzą o swoich doświadczeniach z polską kuchnią.

W przygotowaniu są dwie nietypowe publikacje książkowe. Zrealizowany zostanie także cykl krótkich filmów video, w których wybrani twórcy przygotowują tradycyjne dania polskiej kuchni. Premiera książki odbędzie się późną jesienią w dwóch wersjach językowych polskiej (wersja elektroniczna) i czeskiej (wersja papierowa).

Wśród autorów opowiadań znaleźli się m.in. reżyser filmowy  Petr Zelenka, pisarze: Kateřina Tučková, Martin ReinerJaroslav RudišRadka Denemarková, Jan Němec. Książkę ilustruje Bartek Arobal Kociemba.

Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2015”.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie fundacji.