Historyczna, literaturoznawcza i politologiczna książka „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim” (Więź) A. St. Kowalczyka opowiada o początkach i rozkwitaniu „Kultury”.
Autor łączy dwa poziomy zazwyczaj rozbieżnych relacji − poziom historycznoliterackiego wywodu, niezwykle precyzyjnego, źródłowego, i poziom pamiętnika, listu, nieledwie wyznania, rekonstruowanego świadectwa. Książka ta, poświęcona ludziom i przyjaźni, mianowicie przyjaźni Jerzego Giedroycia i jego najwierniejszego publicysty, Juliusza Mieroszewskiego, buduje obraz tak wielowymiarowy, że − chce się rzec − literacki, a więcej, niemal powieściowy w sugestywności i wciągającej narracji.
Andrzej Stanisław Kowalczyk (ur. 1957), historyk literatury polskiej, profesor w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Literatury XX i XXI Wieku). Jest autorem artykułów i książek o Andrzeju Bobkowskim, Witoldzie Gom-browiczu, Jerzym Giedroyciu, Wojciechu Karpińskim, Bohdanie Osadczuku, Józefie Mackiewiczu, Juliuszu Mieroszewskim, Czesławie Miłoszu, Symonie Petlurze, Borysie Sawinkowie, Jerzym Stempowskim, Stanisławie Vincenzie i in. Jest edytorem polskich epistolografów XX w. W jego opracowaniu ukazały się ostatnio książki: „Europa” 1929–1930. Antologia. Biblioteka Jedności Europejskiej. MSZ. Warszawa 2012; Jerzy Stempowski, Ziemia berneńska. Wyd. II. Fundacja „Zeszytów Literackich”. Warszawa 2012; Jerzy Stempowski, W dolinie Dniestru. Pisma o Ukrainie. Biblioteka „Więzi”. Warszawa 2014.