Wręczono Nagrody im. Lindego

Niemiecka reporterka Marie-Luise Schrerer i Stefan Chwin zostali laureatami Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Getyngi i Torunia im. Samuela Bogumiła Lindego.

Marie-Luise Scherer to reporterka i dziennikarka związana z niemieckimi tygodnikami, m.in. „Die Zeit” i „Der Spiegel”. Jest autorką kilku książek, które przyniosły jej uznanie zarówno czytelników, jak i krytyków.
Laudację na cześć laureatki wygłosił laureat „Angelusa” prof. Martin Pollack. „Marię-Luise Scherer można byłoby nazwać, być może trochę staromodnie, ale bez przesady, wielką damą niemieckojęzycznego reportażu literackiego. Wielką damą, nieustająco przekraczającą granice. Damą, której teksty na pozór beztrosko, ale przecież z niezwykłą wirtuozerią balansują na cienkiej linie między literaturą i dziennikarstwem, nie tracąc przy tym nigdy równowagi i nie przechylając się na żadną ze stron″ – powiedział austriacki pisarz.

Podkreślił także znaczenie otrzymania przez Scherer nagrody w Polsce, ponieważ „kraj ten jest zdeklarowaną ojczyzną reportażu literackiego, to tutaj hybrydowy gatunek ma się dobrze, tutaj jest pielęgnowany, tutaj rozkwita i rozwija się jak nigdzie indziej″.
Niemiecka reportażystka ma na swoim koncie m.in. nagrody im. Ludwika Bornego i Henryka Manna.

Polskim laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej im. Samuela Bogumiła Lindego jest Stefan Chwin.

Stefan Chwin  (1948) – pisarz i  literaturoznawca. Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Hanemann (1995), Złoty pelikan (2003) i Żona prezydenta (2005). Wielokrotnie nagradzany. Przełomowym momentem w jego karierze była wydana dwadzieścia lat temu powieść „Hanemann”.
Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 roku. Laureatami pierwszej edycji nagrody im. Lindego byli: Wisława Szymborska i Guenter Grass, a w kolejnych latach m.in. Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst. Laureaci otrzymają nagrody finansowe w wysokości 5 tysięcy euro.

Źródło: Instytut Książki