Reiner laureatem Nagrody im. Josefa Škvoreckiego

Martin Reiner został tegorocznym laureatem jednego z najważniejszych czeskich wyróżnień literackich  Nagrody im Josefa Škvoreckiego, za powieść Básník /román o Ivanu Blatném/ ( Poeta / Powieść o Ivanie Blatnym/).  Nagroda im. Josefa Škvoreckiego, laureata „Angelusa” z roku 2009, to wyróżnienia prestiżowe nie tylko dla pisarzy ale też wydawców.

Básník /román o Ivanu Blatném/ ( Poeta / Powieść o Ivanie Blatnym/), to powieść o znanym – za sprawą redakcji „brulionu” i wybtnego tłumacza Leszka Engelkinga – także w Polsce znakomitym poecie i zarazem tragicznej postaci czeskiej literatury, zmarłym w 1990 roku, Ivanie Blatnym.  Blatny to poeta „osobny”. Z Czechosłowacji wyemigrował w roku 1948. Przed wyjazdem z kraju zdołał wydać cztery książki poetyckie. Za sprawą tomu  Tento večer został uznany za jednego z najbardziej utalentowanych czeskich poetów. Należał do słynnej grupy artystycznej Skupina 42  (obok min. Jiřego Kolařa i Jindřicha Chalupeckiego). Po wyjedzie z kraju Blatný zamilkł. Już w Anglii, kilka miesięcy po  wyjedzie, ujawniła się jego choroba psychiczna. Do 1985 roku  z niewielkimi przerwami przebywał w angielskich szpitalach psychiatrycznych. W 1985 roku zamieszkał w Clacton on Sea, w pensjonacie dla byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Dopiero po 1977, dzięki pielęgniarce Frances Meacham,  pisane na emigracji wiersze Blatnego dotarły do rąk Josefa Škvoreckiego, który w swoim wydawnictwie wydał je w dwóch tomach w 1979  i 1987 roku. Emigracyjne wiersze Blatnego krytycy zgodnie uznali za unikalne zjawisko we współczesnej poezji czeskiej. Polskie wydanie wierszy Ivana Blatnego w przekładzie Leszka Engelkinga, ukazało sie w roku 1993 w tzw. „białej serii” tomików wydanej przez „brulion”.

Martin Reiner nad swoją książką pracował 30 lat. Twórczością Blatnego zainteresował się jeszcze w latach 80. Oprócz nagrodzonej właśnie powieści napisał wiele artykułów ją popularyzujących . Doprowadził  do sprowadzenia do Czech pamiątek po Poecie.Na początku lat 90 przygotował także do wydania pamiętnik Blatnego.

Powieść Reinera w pokonała pięć innych książek  zakwalifikowanych do finału, min.  najnowsze książki autorów znanych także w Polsce: Emila Hakla, półfinalisty tegorocznego „Angelusa” i Petry Hůlovej.