Martin Reiner został tegorocznym laureatem jednego z najważniejszych czeskich wyróżnień literackich Nagrody im Josefa Škvoreckiego, za powieść Básník /román o Ivanu Blatném/ ( Poeta / Powieść o Ivanie Blatnym/). Nagroda im. Josefa Škvoreckiego, laureata „Angelusa” z roku 2009, to wyróżnienia prestiżowe nie tylko dla pisarzy ale też wydawców.
Básník /román o Ivanu Blatném/ ( Poeta / Powieść o Ivanie Blatnym/), to powieść o znanym – za sprawą redakcji „brulionu” i wybtnego tłumacza Leszka Engelkinga – także w Polsce znakomitym poecie i zarazem tragicznej postaci czeskiej literatury, zmarłym w 1990 roku, Ivanie Blatnym. Blatny to poeta „osobny”. Z Czechosłowacji wyemigrował w roku 1948. Przed wyjazdem z kraju zdołał wydać cztery książki poetyckie. Za sprawą tomu Tento večer został uznany za jednego z najbardziej utalentowanych czeskich poetów. Należał do słynnej grupy artystycznej Skupina 42 (obok min. Jiřego Kolařa i Jindřicha Chalupeckiego). Po wyjedzie z kraju Blatný zamilkł. Już w Anglii, kilka miesięcy po wyjedzie, ujawniła się jego choroba psychiczna. Do 1985 roku z niewielkimi przerwami przebywał w angielskich szpitalach psychiatrycznych. W 1985 roku zamieszkał w Clacton on Sea, w pensjonacie dla byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Dopiero po 1977, dzięki pielęgniarce Frances Meacham, pisane na emigracji wiersze Blatnego dotarły do rąk Josefa Škvoreckiego, który w swoim wydawnictwie wydał je w dwóch tomach w 1979 i 1987 roku. Emigracyjne wiersze Blatnego krytycy zgodnie uznali za unikalne zjawisko we współczesnej poezji czeskiej. Polskie wydanie wierszy Ivana Blatnego w przekładzie Leszka Engelkinga, ukazało sie w roku 1993 w tzw. „białej serii” tomików wydanej przez „brulion”.
Martin Reiner nad swoją książką pracował 30 lat. Twórczością Blatnego zainteresował się jeszcze w latach 80. Oprócz nagrodzonej właśnie powieści napisał wiele artykułów ją popularyzujących . Doprowadził do sprowadzenia do Czech pamiątek po Poecie.Na początku lat 90 przygotował także do wydania pamiętnik Blatnego.
Powieść Reinera w pokonała pięć innych książek zakwalifikowanych do finału, min. najnowsze książki autorów znanych także w Polsce: Emila Hakla, półfinalisty tegorocznego „Angelusa” i Petry Hůlovej.