Kolejne artykuły prasowe o Angelusie dla Miljenka Jergovića
Nikt go nie chce znać na tym postjugosłowiańskim łez padole. Ani on Bośniak, ani Chorwat… Doceniony został we Wrocławiu. „Nowe Bałkany” o Angelusie dla Miljenko Jergovića. Przeczytaj cały artykuł.
Dodatek specjalny do Tygodnika Powszechnego (pobierz plik pdf)
Książki do czytania
Po ogłoszeniu zdobywcy tegorocznej Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” o Miljenku Jergoviciu i samej nagrodzie rozmawiają Maria Kobielska i Jakub Kornhauser.
Recenzje i głosy czytelników o nagrodzonej Angelusem 2012 książce „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”
Piekielny tygiel – recenzja Krzysztofa Cieślika „Tygodnik Polityka”
Kim była Srda Kapurova? – książkę recenzuje Łukasz Orbitowski
PANORAMA CZY PANOPTIKUM? – O powieści „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” Miljenka Jergovicia pisze Maciej Duda „Artpapier”
Recenzja książki „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” – Ola Kwiatkowska na StacjaKultura.pl
BLOGERZY o „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”
„Zatytułowany”
Aż strach pomyśleć, że TAKA książka przeleżała u mnie na półce dobre pół roku … Ale wiecie jak to jest, człowiek kupi, rzuci, potem zapomni, bo to, bo tamto, bo bardziej nęci insza inszość. I takim sposobem biedna Srda o mało nie awansowałaby na „półkownika„, ale na szczęście przyszła wiosna, a wraz z nią wiosenne wietrzenie regałów.
„Czytam oglądam”
Miljenko Jergovicia odkryłam wiosną dzięki „Rucie Tannenbaum” (pisałam o tej książce jakiś czas temu). Właśnie wydana „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” (Czarne 2011) jest trzecią książką chorwackiego autora, jaką przeczytałam, i już z całą pewnością mogę powiedzieć, że to jeden z moich ulubionych pisarzy.
„Młoda pisarka czyta”
Udało mi się w tym roku idealnie wybrać zestaw wakacyjny. Wszystkie książki, które zabrałam, były dokładnie takie, jak lubię – bogate, skomplikowane, wciągające, pokazujące jakiś nieznany fragment świata i rzeczywistości, wzruszające, zabawne, magiczne, ciekawe. Trudno byłoby mi wybrać najlepszą z nich.
Chorwacka prasa o nagrodzie dla Miljenka Jergovića
Staję po stronie braci mniejszych, „gorszych” obywateli Europy – rozmowa z Miljenkiem Jergovićiem w „Gazecie Wrocławskiej”
– Moja książka nie mogła być kryminałem sensu stricte z jednego powodu: pochodzę z kraju, który jest bardzo nieuporządkowany i w którym zbrodnie bywają rzadko wykrywane. Powieści kryminalne wymagają uporządkowanego państwa i uporządkowanego społeczeństwa, będącego dla nich tłem – rozmowa Małgorzaty Matuszewskiej z „Gazety Wrocławskiej”
Specjalista od strachu umie opowiadać historię swojego kraju – rozmowa z Miljenkiem Jergovićiem w „Gazecie Wyborczej Wrocław”
– Od początku towarzyszyła mi idea zbrodni i występującego z nią śledztwa. Ale ta książka nie mogła się stać powieścią kryminalną w pełnym znaczeniu tego pojęcia z jednego powodu. Otóż ja pochodzę z kraju i regionu Europy, który jest bardzo nieuporządkowany i w którym zbrodnie bardzo rzadko bywają wykrywane. A powieść kryminalna wymaga uporządkowanego państwa prawa jako tła dla wydarzeń. Więc skoro mój kraj do takich nie należy, nie mam też potrzeby stwarzania pozorów istnienia takich reguł tam, gdzie one nie istnieją – rozmowa Magdy Piekarskiej z „Gazety Wyborczej Wrocław”
Dodatek specjalny do Tygodnika Powszechnego (pobierz plik pdf)
Wieszcz w chaszczach
Przeczytaj cały artykuł
Rozdziobią nas kruki, wrony
Przeczytaj cały artykuł
Historia bez złudzeń
Przeczytaj cały artykuł
Dwuświat donosiciela
Przeczytaj cały artykuł
Zdarzyło się naprawdę. Rozmowa z Wojciechem Albińskim
Wojciech Albiński: Jeśli jest potrzebne, to się znajdzie. W pisaniu też.Pana książki są fascynujące. Dawno nie czytałam czegoś, o czym mogę powiedzieć, że smakuje, że można obracać każde zdanie.
Przeczytaj cały wywiad