Długa lista Angelusa 2024: „Plan naprawy Ukrainy”

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2024 poznamy we wrześniu, tymczasem przez najbliższe dwa miesiące będziemy przybliżać 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś – Plan naprawy Ukrainy, której autorem jest ukraiński pisarz Łeś Bełej, a w Polsce ukazała się dzięki Wydawnictwu Ha!art. Książkę przełożyli wspólnie: Aleksandra Brzuzy, Maciej Piotrowski i Ziemowit Szczerek.

O książce: Ukraińska rzeczywistość może zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych czytelników i bywalców wschodniej części kontynentu. Teksty Bełeja stanowią próbę opisu tego wschodniosłowiańskiego tworu. „Plan naprawy Ukrainy” to żywe odzwierciedlenie owej rzeczywistości w duchu realizmu absurdalnego. Co więcej, nie chodzi tu o absurdalność rzeczywistości, ale właśnie o realizm absurdu. Książka jest przeznaczona dla tych, którzy wciąż rozróżniają te dwa pojęcia.

O autorze: Łeś Bełej – ukraiński poeta, prozaik, autor reportaży. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego (filologia angielska) i Użhorodzkiego (filologia ukraińska). Pracuje w Instytucie Językoznawstwa im. O. Potebni Ukraińskiej Akademii Nauk.

O autorach i autorce przekładu:

Aleksandra Brzuzy – literaturoznawczyni i filmoznawczyni, absolwentka kultury Rosji i Narodów Sąsiednich
oraz filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Maciej Piotrowski – z wykształcenia historyk i ukrainoznawca, z pasji animator kultury. Tłumacz literatury
ukraińskiej, utworów m.in. Andrija Bondara, Wasyla Barki i Hryhorija Czubaja. Współtwórca spotkań
literackich i portalu Rozstaje.art.


Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik. Autor książek „Siódemka”, „Przyjdzie Mordor i nas zje,
czyli tajna historia Słowian”, „Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski”, „Tatuaż z tryzubem”,
„Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”, „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”, „Cham z kulą w głowie”, „Kolejna alternatywna historia Polski”, „Wymyślone miasto Lwów”. Laureat Paszportu „Polityki”.