Długa lista Angelusa: Pieśń o Cimurze

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś – Pieśń o Cimurze białoruskiego pisarza Andreja Adamowicza w przekładzie Bohdana Zadury. Książkę opublikowana przez Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej.

O książce: Pieśń o Cimurze to białoruski thriller psychodeliczny. Akcja rozgrywa się w Warszawie. Do stolicy Polski przyjeżdża agent KGB Paweł Kopiejkin, aby rozpracować mitycznego białoruskiego wieszcza Cimura Chomicza. Próbuje przeniknąć do hermetycznych środowisk emigracyjnej inteligencji, odkrywa piękno metropolii i przeżywa prawdziwą miłość. Powieść Andreja Adamowicza jest pełnym ironii przewodnikiem po współczesnej kulturze białoruskiej i geograficznie nieokreślonym pograniczu polsko-białoruskim.

O autorze: Andrej Adamowicz (ur. 1984) – białoruski poeta i prozaik. Ukończył studia dziennikarskie na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. Był stypendystą polskiego programu „Gaude Polonia”. Po polsku ukazały jego minipowieść Tłuścioch i leszcz (2017) i książka poetycka Dzień poezji śmierci dzień (2017). Jego wiersze były tłumaczone na języki litewski, rosyjski, ukraiński.