Długa lista Angelusa: Dzieci Kronosa

Finałową listę tytułów nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 poznamy we wrześniu, tymczasem przybliżamy 14 książek, które znalazły się na długiej liście. Dziś – Dzieci Kronosa rosyjskiego pisarza Siergieja Lebiediewa, w przekładzie Grzegorza Szymczaka, opublikowana przez Wydawnictwo Claroscuro.

O książce: Rosja i Niemcy. Dwie wojny światowe. Dwie najstraszniejsze dyktatury w historii ludzkości. Dwa reżimy totalitarne, które zmusiły ludzi do niszczenia własnej przeszłości i przyjmowania wyraźnie wyznaczanych przez państwo słusznych tożsamości politycznych. Opowieść o rodzinie, której przodek przybył do Rosji z Niemiec jako apostoł homeopatii, pozostawiając swoim potomkom chwiejny świat na styku kultur. Historia fatum obejmująca okres od XIX wieku do współczesności ujawniana w trakcie śledztwa Kiriłła, jedynego pozostałego przy życiu członka rodu. Kiriłł zabiera nas w podróż przez wieki chaosu, przeszukując archiwa i cmentarze całej Europy. Powieść rzuca światło zarówno na losy jednostek, jak i polityczną historię Rosji.

O autorze: Siergiej Lebiediew (ur. w 1981 roku w Moskwie) od 14. roku życia przez osiem sezonów brał udział w ekspedycjach geologicznych na północy Rosji i w Kazachstanie. Dziennikarz, poeta, prozaik. Debiutancka powieść Granica zapomnienia nominowana była do najważniejszych nagród w Rosji, a „The Wall Street Journal” uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych powieści 2016 roku. W 2014 roku ukazała się druga książka Siergieja Lebiediewa Rok komety, a w 2015, najpierw w Niemczech, później w Rosji, jego trzecia powieść: Ludzie sierpnia. W 2018 r. ukazały się w Rosji Dzieci Kronosa, niewiele później w Niemczech i USA. W 2020 r. Claroscuro wyda najnowszą powieść Lebiediewa Debiutant. W większości dzieł dominuje spojrzenie poprzez pryzmat rodzinnych historii na ukrytą przeszłość Rosji. W nowatorski sposób autor ujawnia wpływ represji stalinowskich na czasy współczesne.