Bestseller z Rumunii

„Żołnierze. Opowieść z Ferentari” (Universitas) – powieść Adriana Schiopa pierwotnie ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Polirom, niemal od razu stając się jedną z najgłośniejszych rumuńskich książek ostatnich lat. 

Ze względu na poruszaną tematykę oraz specyficzny język, doskonale odzwierciedlający dynamikę współczesnej, potocznej rumuńszczyzny, wzbudziła liczne kontrowersje i ożywione dyskusje, zdobywając jednocześnie wiele rumuńskich nagród literackich, w tym prestiżowy tytuł „najlepszej książki roku”. Schiop świadomie zrywa pakt fikcjonalny i za pośrednictwem osobistej, emocjonalnej narracji prowadzi czytelnika przez rządzący się własnymi prawami, brutalny świat bukareszteńskiej dzielnicy Ferentari. Ale Żołnierze… to nie tylko quasi-etnograficzny portret nieznanej części miasta – to przede wszystkim opowieść o samotności, niezrozumieniu i trudnych relacjach międzyludzkich. Postmodernistyczna, barwna proza Schiopa wprowadza nową jakość do literatury rumuńskiej, angażując się jednocześnie w sprawy społeczne i pytając Rumunów o ich stosunek do mniejszości romskiej, homoseksualizmu, nierówności społecznych i krytykowanej przez elity estetyki manele.

Adrian Schiop (ur. 1973) – rumuński pisarz i publicysta. Debiutował w 2004 roku powieścią pe bune/pe invers. Wydana w 2013 głośna i wielokrotnie nagradzana książka Żołnierze. Opowieść z Ferentari jest jego trzecią powieścią. W 2009 roku nazwisko Schiopa pojawiło się w antologii „100towatch”, prezentującej sylwetki stu najbardziej obiecujących rumuńskich artystów młodego pokolenia. W 2017 roku ukazała się jego rozprawa doktorska poświęcona uwarunkowaniom społecznym stylu muzycznego manele – Șmecherie și lume rea. Universul social al manelelor (Cwaniactwo i zły świat. Społeczne uniwersum manele). Na początku 2018 roku odbyła się rumuńska premiera ekranizacji filmowej Żołnierzy… w reżyserii Ivany Mladenovici. Sam Schiop jest współautorem scenariusza i odtwórcą głównej roli w filmie.