Zmarła Zyta Oryszyn

Zmarła Zyta Oryszyn. Znakomita pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Przypominamy Ocalenie Atlantydy (Świat Książki), książkę wydaną w roku 2012, nominowaną do Nagrody Nike, uhonorowaną Nagrodą Literacką Gdynia i Gryfią. 

W Ocaleniu Atlantydy lapidarność stylu Hanny Krall miesza się z korowodem postaci jak z prozy Bohumila Hrabala. Książka, która ukazała się sześć lat temu, była pierwszą od lat dwudziestu powieścią Zyty Oryszyn. 

Kunsztowny, finezyjny obraz losów przesiedleńców i ich dzieci, którzy po wojnie osiadają w poniemieckim miasteczku na Dolnym Śląsku. Lekko groteskowa opowieść o sposobach na przeżycie w nowej, absurdalnie niebezpiecznej i wciąż zmieniającej się rzeczywistości, w czasach, gdy wszystko było polityczne i światopoglądowe. Panorama obejmująca okres od II wojny do stanu wojennego.

Zyta Oryszyn urodziła się w roku 1940. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1970 wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną Najada. W latach 1962–1972 była żoną Edwarda Stachury. Współpracowała z Niezależną Oficyną Wydawniczą, w latach 80. działała w Komitecie Kultury Niezależnej, pisywała w czasopismach „Wezwaniach” i „Kulturze Niezależnej”. Zajmowała się także tłumaczeniami.