„Prowincje ciemności” Zbigniewa Mikołejki ukazały się w wydawnictwie sic! Eseje te są zapisem wędrówek w różne zakola mroku, w różne strefy próbującej osaczyć nas zewsząd ciemności.
Nie po to jednak, aby się tam zagubić, aby się zatracić w swoistej „religii” bezradności i grozy. Chodzi raczej o czyhanie na ciemność – o to, aby postępując śladami wielkich mistrzów, takich jak Kohelet, Szekspir albo Rothko, odkryć w niej negatywny warunek naszego „bycia-w-świecie”, potęgujący jego wartość, barwę i sens. I o to wreszcie, by wydobyć z przygodności istnienia, ze zmagania się z nicością, troską i trwogą, niedaremność wszelkich naszych dramatów, wszelkich naszych kłopotów z życiem, naszej – słowem – egzystencjalnej przygody.
Zbigniew Mikołejko (ur. w 1951 r. w Lidzbarku Warmińskim), filozof i historyk religii, eseista; kierownik Zakładu Badań nad Religią i profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, członek Akademii Amerykańskiej w Rzymie (1996), wieloletni wykładowca różnych uczelni warszawskich. Autor blisko tysiąca publikacji w dziewięciu językach.Ważniejsze książki:Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987),Elementy filozofii (siedem wydań, 1998-2008). Mity tradycjonalizmu integralnego (1998),Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998),Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa.