„Imperium zła. Niewymyślone historie” Benedykta Sarnowa (KEW) to napisana w przystępnej formie analiza literackich zjawisk i losów z okresu stalinizmu.
Prawdziwe, choć podobne nieraz do legend czy anegdot, historie z życia ludzi tamtej epoki. Straszne, czasem w tej straszności śmieszne, ukazujące absurdalność strachu i prawdziwą grozę, ale też kruchość ludzkiego życia w totalitarnym systemie. Sarnow podejmuje się tu najtrudniejszego zadania – zrozumienia psychologicznej zależności między katami i ofiarami.
Benedykt Sarnow (1927-2014) – jeden z najwybitniejszych rosyjskich krytyków i historyków literatury. Urodził się i mieszkał w Moskwie. Był absolwentem moskiewskiej Wyższej Szkoły Literatury. Pracował w sowieckich czasopismach literackich, był współautorem tekstów parodystycznych i anegdot o pisarzach, a także popularnych utworów i audycji radiowych dla dzieci „W świecie bohaterów literackich”. Swoje artykuły i recenzje publikował w czasopismach: „Litieraturnaja gazieta”, „Nowyj mir”, „Junost”, „Woprosy litieratury”, „Teatr”, „Iskusstwo kino”, „Litieraturnoje obozrienije” i innych. W 2013 roku ukazał się czwarty tom cyklu „Stalin i pisarze”, który Sarnow uważał za swoje najważniejsze dzieło.