Finał Angelusa: Lutz Seiler

Kruso Lutza Seilera w tłumaczeniu Doroty Stroińskiej (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) w finale Angelusa. 

Ponad 350 000 sprzedanych egzemplarzy w Niemczech! Prawa do tłumaczenia zakupione w ponad 20 krajach. Owiana legendą wyspa Hiddensee na Bałtyku znajduje się, jak mówią,- „po tamtej stronie wiadomości” i poza czasem. Pewnego dnia dociera na nią Ed, który chce uciec od swojego dotychczasowego życia. Zostaje pomywaczem w zmywalni U Klausnera ̶ knajpie położonej wysoko nad morzem ̶ gdzie poznaje Krusa. Między mężczyznami nawiązuje się trudna przyjaźń. Kruso, mistrz i patron wyspy, wtajemnicza Eda w nocne obrzędy pracowników sezonowych, w czasie których Ed przeżywa inicjację seksualną. Kruso to sekretny inspirator wspólnoty, którą spaja obietnica, że każdy rozbitek, wyrzucony poza nawias państwa i życia, zdoła w ciągu trzech nocy dotrzeć do korzeni wolności. Jednak wydarzenia z jesieni 1989 roku wstrząsają wyspą, a jej mieszkańcom pozostaje tylko walka na śmierć i życie.

Lutz Seiler wychował się mieście Gera, w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Po odbyciu szkolenia na wykwalifikowanego robotnika budowlanego pracował jako murarz i stolarz. Podczas służby w wojsku zainteresował się literaturą i zaczął tworzyć pierwsze próby poetyckie.

Latem 1989 roku pracował jako pracownik sezony na wyspie Hiddensse, popularnym w Niemczech Wschodnich kurorcie. Zdobyte tam doświadczenie posłużyło mu za inspirację do napisania w 2014 roku swojej pierwszej powieści, pt. „Kruso”.

Od 1997 jest dyrektorem literackim i kustoszem Peter Huchel Museum w Wilhelmshorst. Dzieli swój czas na samotną pracę w tym mieście oraz mieszkanie z żoną w Sztokholmie. W 2005 roku został członkiem PEN Centre w Niemczech. W 2007 r. dołączył do Bayerische Akademie der Schönen Künste w Monachium oraz Akademie der Künste w Berlinie.

W tym samym roku jego zbiór opowiadań „Turksib” został doceniony prestiżową Ingeborg Bachmann Prize. Kolejny tom krótkich form był nominowany do Preis der Leipziger Buchmesse. 

Lutz Seiler jest uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych poetów niemieckich.