Proces Norymberski

Proces Norymberski Aleksandra Zwiagincewa (PIW). 

Blisko 70 lat temu zakończyło się najważniejsze postępowanie sądowe w historii ludzkości – Proces Norymberski. Postanowienia Międzynarodowego Trybunału Wojskowego stworzyły najważniejszy precedens prawny, zgodnie z którym potępieni zostali nie tylko zbrodniarze, ale także system polityczny, który zrodził te zbrodnie – nazizm.

Proces Norymberski wprowadził bardzo ważną normę, znosząc termin przedawnienia zbrodni faszyzmu i nazizmu przeciwko ludzkości. To regulacja nadzwyczaj ważna i aktualna także w naszych czasach.

Aleksandr Zwiagincew: Ludzkość już dawno nauczyła się sądzić pojedynczych zbrodniarzy, grupy przestępcze, nielegalne bandyckie formacje zbrojne. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze był pierwszym w historii przypadkiem osądzenia zbrodni popełnionych przez państwo, panujący w nim reżim, jego instytucje represyjne, wyższych funkcjonariuszy politycznych i wojskowych. Od tamtej pory minęło ponad 65 lat…

8 sierpnia 1945 r. – trzy miesiące po zwycięstwie nad hitlerowskimi Niemcami – rządy ZSRR, USA, Wielkiej Brytanii i Francji zawarły porozumienie o postawieniu przed sądem głównych zbrodniarzy wojennych. Decyzja ta spotkała się z przychylną reakcją na całym świecie: należało dać surową lekcję autorom i wykonawcom ludożerczych planów zapanowania nad światem, masowego terroru i morderstw, złowrogich idei wyższości rasowej, ludobójstwa, potwornych zniszczeń, grabieży wielkich terytoriów. Później do porozumienia przyłączyło się oficjalnie jeszcze 19 państw i Trybunał przyjął całkowicie uprawnioną nazwę Sądu Narodów.