Białe zwierzęta są bardzo często głuche

Książka Ivany Myškovej (w tłumaczeniu Elżbiety Zimnej) Białe zwierzęta są bardzo często głuche ukaże się w wydawnictwie Dowody na Istnienie. 

To historie ludzi, którzy wydają się do nas bardzo podobni, ale w pewnej chwili robią coś zupełnie nieoczekiwanego. Ludzi, którzy są uwięzieni w swoim życiu jak… biały jeleń w starej oponie. Ludzi, którzy stają nago w oknie, nie znoszą świąt, kroją galasy, wyprowadzają żaby na smyczy, budują urządzenia do łapania czasu…Ludzi, którzy zmagają się z otaczającym ich światem, ale wszystkie nieszczęścia sprowadzają na siebie sami. Swoją bezmyślnością, niedbalstwem, egoizmem, a czasami zbyt wielką gorliwością. Wszyscy szukają czegoś bardzo ważnego, ale nie potrafią tego znaleźć.

Każde opowiadanie Autorka poprzedza cytatem z klasyka XX-wiecznej literatury, co – jak zauważył jeden z czeskich krytyków – sugeruje z czyją twórczością czuje powinowactwo. Jej opowiadania otwierają między innymi: Musil, Gombrowicz, Mann czy Bernhardt.

W Czechach pisano, że ten zbiór opowiadań to książka o ludziach czasów, w których zwiększa się spożycie antydepresantów.

Ivana Myškova (ur. 1981), absolwentka Akademii Literackiej w Pradze. Jest nowym zjawiskiem w czeskiej literaturze. Od 2007 do 2013 roku była dziennikarką w czeskim Radiu Vltava. Debiutowała w 2007 roku słuchowiskiem Odpoledne s liliputem (Popołudnie z liliputem). Pięć lat później ukazała się jej pierwsza powieść, Nícení (Rozpalenie). Po jej debiucie pisano, że to autorka, która ma odwagę mieć własny głos i własne spojrzenie. A każdy temat opanowuje swoim „wspaniałym złośliwym humorem”, przy okazji „unosząc czytelnika swoim doskonałym językiem”. Zbiór opowiadań Białe zwierzęta są bardzo często głuche (Bílá zvířata jsou velmi často hluchá), jej druga książka, ukazały się w 2017 roku.