Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek rozpoczęła się wczoraj (i potrwa do 3 grudnia). Impreza zgromadziła ponad stu pięćdziesięciu wystawców i około stu gości (autorów, ilustratorów i prelegentów), którzy spotkają się z czytelnikami. Wśród targowych atrakcji znajdą się nie tylko rozmowy z pisarzami, ale również liczne warsztaty, wykłady i wystawy. Po raz pierwszy WTDK towarzyszyć będą też Targi Wszystkiego Dobrego.

Jak co roku podczas WTDK czytelnicy będą mogli porozmawiać z ulubionymi pisarzami i posłuchać ich opowieści o książkach. Niezwykle ciekawie zapowiada się, na przykład, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, Olgą Gitkiewicz i Kamilem Bałukiem, którzy będą dyskutować o prawdzie w reportażu. Miłośnicy tego gatunku powinni koniecznie wybrać się również na spotkanie z Anną Wiatr – socjolożką, autorką książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”.

Na spotkania z Adamem Wajrakiem tradycyjnie już ściągają podczas Targów tłumy. Tego roku powinno być podobnie, tym bardziej, że autor przyjeżdża, by zaprezentować swoją najnowszą książkę „Nieumarły las”. Inną autorką obecną na Targach, której nie są obce tematy przyrodnicze, jest Anna Kamińska. Do Wrocławia przyjedzie ona opowiadać o książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej,” będącej, co może zaskakiwać, pierwszą biografią Puszczy Białowieskiej. Z czytelnikami spotka się również Olga Tokarczuk. Jej najnowsza książka, „Zgubiona dusza”, z ilustracjami Joanny Concejo, to kolejna wyjątkowa propozycja przemawiająca do czytelników zarówno za sprawą tekstu, jak i obrazu.
Jakie są realia życia w USA, dowiemy się na spotkaniu z Jakubem Ćwiekiem. Znany przede wszystkim jako autor fantastyki, tym razem opisuje swoją sentymentalną podróż po Stanach Zjednoczonych śladem ikon popkultury. Fanów fantastyki ucieszą też na pewno specjalne panele poświęcone temu gatunkowi literackiemu. Z kolei o pisarskiej drodze od fantastyki do powieści obyczajowych opowie Jakub Małecki, autor m.in. głośnego „Dygotu” i niedawno wydanej „Rdzy”. O polityce, władzy i nadziei będzie okazja podyskutować z prof. Janem Hartmanem, a o polskich słowach i niuansach językowych z prof. Jerzym Bralczykiem. Na swoich czytelników będzie czekał także mistrz retro-kryminału, Marek Krajewski.

Jak przystało na Targi odbywające się w stolicy regionu, podczas WTDK nie mogłoby zabraknąć książek i spotkań traktujących o Dolnym Śląsku. O twórczości architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX wieku opowie Marta Ostrowska-Bies, autorka książki „Karl Grosser (1850–1918) – śląski architekt epoki późnego historyzmu”. Innym spotkaniem mogącym zainteresować miłośników architektury będzie to organizowane przez Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, prezentujące historię szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach.

Nie zabraknie też książek historycznych. Powojenną historię Wrocławia odwiedzającym Targi przybliżyRyszard Filipowicz, autor „Z rozstrzelanego miasta,” z kolei w historyczną podróż do Legnicy zabiorą nas Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec, autorzy „Drugiej twarzy Liegnitz”. O dawnych fortyfikacjach wokół Wrocławia posłuchać będzie można podczas prezentacji Łukasza Pardela i Stanisława Kolouszka („Twierdza Wrocław 1890–1918. Monografia”). Ponadto przewidziane są spotkania dotyczące osoby wielkiego wrocławskiego poety, Tadeusza Różewicza, czy przybliżające lokalną scenę artystyczną („Klimsy Estrada, kabarety i klezmerzy we Wrocławiu 1945-2000”). Nie zabraknie też dolnośląskich reprezentantów bodajże najpopularniejszego gatunku literackiego w Polsce – kryminału. Zagadkowe śledztwa toczące się na Dolnym Śląsku rozwiązywać będziemy m.in. w towarzystwie bohaterów z kart powieści Jolanty Marii Kalety czy Macieja Zarańskiego.

Ponadto z czytelnikami spotkają się: Chris Niedenthal, Beata Kost, Anna Brzezińska, Antek Wajda, Mariusz Urbanek, Beata Maciejewska, Marta Abramowicz, Piotr Załuski, Bronisław Wildstein, Krzysztof Piskorski, Maciej Zarański, Marta Fox, Joanną Zagner-Kołat, Marcin Pałasz, Ryszard Filipowicz, Roger Piaskowski, Wojciech Morawiec, Jolanta Maria Kaleta, Marta Miniewicz, Tomasz Duszyński, Wojciech Majczyk, Maciej Łagiewski, Jarosław Rybski, Piotr Cholewa, Michał Cetnarowski, Marta Matyszczak, Katarzyna Wężyk, Krzysztof Głuch, Justyna Rapacz, Ewelina Rubinstein, Katarzyna Kołodziej, Agnieszka Urbańska, Anna Wawrykowicz, Wojciech Szlęzak, Eliza Piotrowska, Andrzej Konarski, Marcin Pałasz, Izabela Przepiórkiewicz, Beata Ostrowicka, Magdalena Bieniek, Agnieszka Suchowierska, Monika Bień-Königsman, Sylwia Krzemińska-Szołtysek i wielu innych.

więcej szczegółów na stronie: domliteratury.wroc.pl