Portret Aleksandra Prochanowa

Imperialista, technokrata, mistyk czyli portret Aleksandra Prochanowa pióra Aleksandra Wawrzyńczaka (Scriptum).

Aleksandr Prochanow jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i kontrowersyjnych postaci dzisiejszej kultury rosyjskiej  oraz życia społeczno-politycznego.
Bogaty, tworzony już od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku dorobek literacki autora obejmuje ponad trzydzieści powieści, kilkanaście opowiadań, kilkaset artykułów, felietonów, co czyni go jednym z  najpłodniejszych współczesnych twórców rosyjskich, zaś różnorodność gatunkowa dowodzi jego wszechstronności. Jeśli dodać do tego fakt, że od kilkunastu lat jest on gwiazdą medialną, regularnie występującą w telewizyjnych talk-show i audycjach radiowych, staje się jasne, iż mamy do czynienia ze znaczącą postacią życia publicznego współczesnej Rosji.
Aleksandr Prochanow jest ambitnym, ale przeciętnym literatem, utalentowanym, acz kontrowersyjnym publicystą, oryginalnym, choć marginalizowanym przez przeciwników ideologiem. Gdy jednak połączymy te wszystkie wcielenia w całość, otrzymamy jedną z najbarwniejszych i najciekawszych postaci życia publicznego współczesnej Rosji. Z tego też względu zasługuje on na uwagę badaczy.