Zmarł Roman Bratny

Zmarł Roman Bratny, prozaik, poeta, dziennikarz i scenarzysta filmowy. Autor takich powieści jak m.in.: „Kolumbowie rocznik 20” czy „Miłowanie kata”. Miał 96 lat.

Oficer Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień obozu jenieckiego. W czasie okupacji Bratny współpracował z pismem Kuźnia i redagował miesięcznik Dźwigary. Po zakończeniu wojny, w przeciwieństwie do swoich licznych kolegów z AK wstąpił do PZPR, był redaktorem Pokolenia, Nowej Kultury i zastępcą redaktora naczelnego Kultury .
W 1975 został kierownikiem literackim Teatru Powszechnego w Warszawie. Literacko debiutował w 1944 tomikiem poezji Pogarda. W 1957 ukazała się jego najsłynniejsza powieść Kolumbowie. Rocznik 20, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych około roku 1920. Na jej podstawie Janusz Morgenstern zrealizował w 1970 głośny serial telewizyjny. Bratny jest autorem wielu powieści i zbiorów opowiadań, m.in. Szczęśliwie torturowani, Śniegi, Nauka chodzenia, Trzech w linii prostej, Lot ku ziemi, Rok w trumnie i Wśród nocnej ciszy. Wiele jego utworów zostało zekranizowanych. Naprawdę nazywał się Roman Mularczyk, był bratem Andrzeja Mularczyka.

Kolumbowie rocznik 20 – to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się nierówną walkę z Niemcami – początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany. Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920.