Marek Šindelka w Polsce


Marek Šindelka w Polsce. Spotkania z czeskim pisarzem odbędą się we Wrocławiu (2 grudnia, Wrocławskie Targi Dobrych Książek), Krakowie (4 grudnia, m.in. Piękny Pies) i Warszawie (5 grudnia, m.in. Czuły Barbarzyńca).

Šindelka uhonorowany najważniejszą czeską nagrodą literacką Magnesia Litera zbiór „Zostańcie z nami” dowodzi, że krótkie formy to wciąż jedna z najmocniejszych stron pisarzy zza naszej południowej granicy, a opowiadanie wcale nie musi być ubogim krewnym wielkiej pani powieści. Autor tomiku jest w grudniu gościem Czeskiego Centrum.

W ośmiu krótszych i dłuższych historiach autor oddaje nam swoich niedoskonałych bohaterów bez retuszu, co już może boleć, a boli jeszcze bardziej, kiedy dość szybko rozpoznajemy w nich samych siebie. Ludzi zakładających maski, z przyzwyczajenia tkwiących w wygasłych związkach, prześlizgujących się przez życie, unikających samokrytyki. Ludzi, którzy zrobią wszystko, żeby nie zauważyć, że w ich życiu coś umarło.
Šindelka pisze rytmicznie, dynamicznie, w punkt, bez dłużyzn, jakby zdawał sobie sprawę, że w naszych czasach nic, co nie spodoba się „od pierwszego kliknięcia”, nie zostanie przeczytane.
Lektura „Zostańcie z nami” jest jak spotkanie ze szczerym do bólu obserwatorem, który mówi: spójrz na siebie, taki jesteś, wszyscy jesteśmy podobni. Przejrzenie na oczy może nie być przyjemne, ale tylko z tą świadomością możemy się zmienić.
Książka w tłumaczeniu Anny Wanik ukazała się w 2016 roku we wrocławskim wydawnictwie Afera.

Marek Šindelka (ur. 1984) prozaik i poeta, jeden z najciekawszych czeskich autorów młodego pokolenia.
Za debiutancki tom poezji Strychnin a jiné básně (Strychnina i inne wiersze) otrzymał w 2006 Nagrodę Jiřiego
Ortena (nagroda przyznawana autorom poniżej 30. roku życia), w tym samym roku wydał powieść Chyba
(Błąd), którą później opublikowano również jako komiks (w Polsce ukazał się w 2013 w Korporacji Ha!art). Za
zbiór opowiadań Zůstaňte s námi (Zostańcie z nami), otrzymał w 2012 najważniejszą czeską nagrodę
literacką Magnesia Litera w kategorii Proza. Jego ostatni zbiór Mapa Anny (2014) był nominowany do kilku
nagród literackich i sprawił, że Šindelka został okrzyknięty jednym z najzdolniejszych czeskich
„opowiadaczy”. Absolwent kulturoznawstwa i scenopisarstwa. Mieszka w Pradze.