Świnki morskie Ludvika Vaculika

Polecamy znakomite Świnki morskie Ludvika Vaculika (Wydawnictwo Stara Szkoła, przekład: Mirosław Szczygielski). Absurdalny humor i przerażające tajemnice. 

Pewien praski bankier z braku innego pomysłu kupuje synowi na Boże Narodzenie świnkę morską. Jak dalece to niewinne wydarzenie zmieni życie rodziny? Jakie sekrety skrywa bank narodowy? I czy przed kryzysem finansowym można schować się w beczce?

Z ciekawością obserwowałem, jak ta historia się rozwinie. Te nocne godziny spędzone przy maszynie do pisania, wypełnione spokojnym oczekiwaniem, jak rozwiną się zaskakujące dialogi. A czasem zaglądałem obok – do pokoju, w którym spali chłopcy – do klatki ze świnkami.

Milan Exner: W żadnym innym utworze literatura czeska nie zbliżyła się do twórczości Franza Kafki tak bardzo, jak w Świnkach morskich.

Ludvík Vaculík –  jeden z najwspanialszych pisarzy i jedna z najbarwniejszych postaci czeskiej literatury i kultury. Autor słynnych powieści: Siekiera, Świnki morskie, Sennik czeski, Podróż na Pradziad oraz Pożegnanie w dziewicy. Jego powieści są bez wyjątku niezwykle autobiograficzne, pełne wewnętrznych napięć oraz nieszablonowego humoru.

Ludvík Vaculík zasłynął nie tylko jako pisarz, ale również jako  „wydawca” samizdatu o nazwie Skobel (Petlice), w którym w latach 70. i 80 XX wieku publikowali najważniejsi czescy pisarze.