Projekt: prawda muzycznie

Mariusz Szczygieł, „Projekt: prawda muzycznie” (Dowody na Istnienie). 

Płyta „Projekt: prawda muzycznie” jest efektem spotkania trojga muzyków z reporterem. Słowa spotkały się z dźwiękiem kreowanym na żywo. Nie są to jednak słowa do piosenek. To miniatury reporterskie Mariusza Szczygła z kultowej książki „Projekt: prawda”. O cudzym lub własnym życiu autora. Podane przez autora z muzyką, którą trudno zakwalifikować.

Lider grupy, Marcin Krzyżanowski, performer i kompozytor znany jest ze swoich eksperymentów z pogranicza sztuki i muzyki.

Płyta narodziła się z koncertów „Res Factum”, organizowanych przez Fundację Instytut Reportażu i Fundację Sztuk Krytycznych, które Nina Nu, Marcin Krzyżanowski, Tadeusz Sudnik oraz okazjonalnie inni instrumentaliści, dawali w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie. Ich pomysłodawcą był Marcin Krzyżanowski.

Występy polegały na tym, że muzycy improwizowali do nieznanych sobie wcześniej tekstów non-fiction, czytanych na głos przez reporterów. Współpraca z Mariuszem Szczygłem zaowocowała serią występów na różnych scenach w Polsce. Ich powodzenie ośmieliło twórców do nagrania płyty. Znalazły się na niej przede wszystkim teksty nowe, których nie ma książce: na przykład „Prawda o niemożliwości całkowitej zmiany”, którą autor z upodobaniem odgrywa na swoich spotkaniach autorskich, „Prawda łrajtera”, powstała podczas lotu do Nowego Jorku czy „Prawda bez Allena”, która narodziła się w mieszkaniu bogatego Amerykanina na Madison Av.

Dla wszystkich, którzy lubią głos Mariusza Szczygła i kupują nagrywane przez niego audiobooki, „Projekt: prawda muzycznie” będzie doskonałym uzupełnieniem kolekcji.

 

Nagrania dokonano w Warszawie, listopad 2016

Czas trwania: 49:24