Incognito

Incognito Tibor Noé Kiss, czyli świetna proza z Węgier jeszcze w tym roku  w Książkowych Klimatach. 

Co się dzieje, kiedy człowiek chciałby uciec od własnej płci? Jakie uczucia mogą towarzyszyć nastoletniemu piłkarzowi, gdy dociera do niego, że czuje się dobrze w damskim ubraniu i makijażu? Co przeżywa? A co jeśli to nie chwilowy kaprys, lecz długotrwały stan? Na co może liczyć, kiedy idzie ulicą w butach na wysokim obcasie i potyka się?

Incognito opowiada o załamaniu się tożsamości płciowej i pierwszych próbach poradzenia sobie w tej sytuacji. Daleko tej powieści do wszelkich uproszczeń czy wywoływania taniej sensacji. Utrzymana w konwencji wyznania, książka przytacza historię młodego człowieka, który jeszcze nie wie, jak bardzo świat, w którym żyje, może być destrukcyjny i prowadzić do upodrzędnienia wrażliwej jednostki. Incognito to w każdym calu wybitny przykład współczesnej prozy, świetny debiut i ryzykowny coming out.

Tibor Noé Kiss,(ur. 1976), pisarka węgierska, z wykształcenia socjolożka, od ukończenia studiów mieszka w Peczu – Europejskiej Stolicy Kultury 2012 roku. Pracuje jako dziennikarka oraz członkini redakcji czasopisma literackiego „Jelenkor”. Zagorzała fanka piłki nożnej, w dzieciństwie grała w drużynie młodzików budapeszteńskiego klubu Ferencváros. Prowadziła treningi sportowe dla młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Za wydany w 2010 roku debiut powieściowy Incognito nominowana do Nagrody Sándora Bródyego przyznawanej za najlepszy debiut literacki roku. Jej druga powieść Aludnod kellene (Powinnaś już spać) potwierdziła status pisarki na literackiej mapie Węgier. W 2014 roku Kiss uzyskała nominację do nagrody AEGON Művészeti Díj (najważniejszej nagrody literackiej na Węgrzech) oraz Nagrodę Pála Békésa, przyznawanej szczególnie wartościowym dziełom prozatorskim.