Benek Kwiaciarz

W Iskrach ciągle dostępna jest wersja elektroniczna książki Marka Nowakowskiego Ten stary złodziej. Benek Kwiaciarz. 

Zbiór wczesnych opowiadań Marka Nowakowskiego z debiutanckich tomów Ten stary złodziej (1958) i Benek Kwiaciarz(1961). Ówczesna krytyka literacka zwracała uwagę na nowatorstwo tematu i kompozycji – środowisko marginesu społecznego i prostych mieszkańców podmiejskich osiedli zostało przez autora sportretowane bardzo realistycznie, ale bez ocen i moralizowania.

Opowiedziane historie zdają się nie mieć pointy. Być może, dlatego do dziś tak silnie intrygują i zapadają w pamięć. Czytane obecnie, zyskują dodatkowy walor – są „fotografią” polskiej rzeczywistości lat tuż powojennych. Pozwalają wyobraźni przenieść się w niepiękny, ale urzekający świat, który bezpowrotnie minął.

Marek Nowakowski, debiutował w 1957 roku ogłoszonym na łamach „Nowej Kultury” opowiadaniem Kwadratowy. W swojej twórczości zajmował się oficjalnie przemilczanymi obszarami życia, ludźmi z tzw. marginesu społecznego i z peryferii wielkomiejskich. Bohaterowie wielu jego utworów to ludzie skłóceni z prawem, złodzieje i przestępcy. Wydał m.in. zbiory opowiadań: Ten stary złodziej, Benek Kwiaciarz, Silna gorączka, Zapis, Książę Nocy. Jest autorem książek: Raport o stanie wojennym, Homo Polonicus, Grecki bożek, Nekropolis, Syjoniści do Syjamu. Jako uważny obserwator i krytyk współczesnej rzeczywistości, przygląda się jej z ironicznym nieraz dystansem, ukazując z tęsknotą miejsca, które dziś już często nie istnieją, konfrontując jednocześnie swoje wspomnienia ze współczesnością.

Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 16 maja 2014 r.