Drugi koniec świata

Opowieść o tym, że nic nie jest nam dane na zawsze, o dziedzictwie, które nieświadomie w sobie nosimy, o przemijaniu i przebaczeniu. Drugi koniec świata – nowa powieść Małgorzaty Sobieszczańskiej, autorki bestsellerowych Kilku dni lata (WL).

Jest rok 1938. W Mirabilii pod Nowogródkiem mieszkają obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy i Żydzi. Są wśród nich gospodarze, jest pisarz ikon, żydowski skryba, szeptucha i jurodiwy. I dwie siostry – Olga, która chce tylko przyzwoicie przeżyć swoje życie, oraz Joanka, marząca o tym, by zostać aktorką. Świat, który miał trwać wiecznie, nieoczekiwanie kończy się we wrześniu 1939 roku, gdy do Nowogródka wkraczają Rosjanie.

Kilkadziesiąt lat później, we współczesnej Warszawie, poznajemy Joasię, wnuczkę jednej z sióstr. Skończyła właśnie wydział aktorski i walczy o pracę w zawodzie. Śni jej się wielka kariera, a tymczasem nie zawsze stać ją na opłacenie czynszu. Nieoczekiwanie otrzymuje propozycję zagrania epizodu w filmie fabularnym. Wszystko jednak przebiega zupełnie inaczej, niż przypuszczała…

Drugi koniec świata to opowieść o pasji i sile przetrwania na przekór wszystkiemu, o sztuce i miłości, o naszej bezradności wobec zła i ulotności istnienia. Czy sami kształtujemy nasz los, czy jest on już zdeterminowany genami, miejscem i czasem urodzenia?

Przedwojenny Nowogródek i tętniąca życiem współczesna Warszawa – w nowej powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej te światy doskonale się przeplatają. Autorka po raz kolejny udowadnia, że jak mało kto potrafi pisać o ludziach, ich sile, wytrwałości, marzeniach i namiętnościach.

Małgorzata Sobieszczańska, scenarzystka i była dziennikarka. Pracowała między innymi w radiu TOK FM, stacji Canal+, TVP, miesięczniku „Cinema”.

Studiowała na wydziale aktorskim warszawskiej szkoły teatralnej, ale po roku zrezygnowała. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowego w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Jest współautorką scenariusza filmu fabularnego „Anioł i pies”, który znalazł się w finale konkursu Hartley-Merril. Film – pod tytułem „Zwyczajna sprawa” – został zrealizowany na Ukrainie (reżyser Walentyn Wassjanowycz), premierę miał w 2013 roku. Kolejny scenariusz filmu fabularnego, którego jest autorką – „Zgoda” – otrzymał nagrodę w konkursie Script Pro w 2012 roku. W 2016 roku film zdobył nagrodę „First Look” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno dla filmu polskiego w postprodukcji.

Autorka scenariuszy seriali telewizyjnych, a także słuchowisk radiowych.

Współtworzyła serię książek dla dzieci: „Książka do nieczytania”, „Książka do nieczytania 2”, „Książka do nieczytania 3” (ukazała się z audiobookami „Pippi Pończoszanka”), „Książka do nieczytania 4” (z audiobookiem „Dzieci z Bullerbyn”).

Zagrała Mewę w głośnym filmie Agnieszki Smoczyńskiej „Córki Dancingu”.

Za swoją pierwszą książkę „Z ostatniej chwili” otrzymała nagrodę w kategorii debiut podczas gali nagrody Wielkiego Kalibru (2015).

Jej druga książka „Kilka dni lata” (wydana w WLu w 2015) została gorąco przyjęta przez czytelników.