Nowe wydanie Znachora

Nowe wydanie Znachora Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wydawnictwie Zysk i spółka. 

Profesor Wilczur jest wybitnym chirurgiem, cieszącym się międzynarodową sławą. Podejmuje się zabiegów, których nie podjąłby się nikt inny. Kiedy odchodzi jego ukochana żona, zrozpaczony profesor szuka zapomnienia w alkoholu. Podczas włóczęgi po mieście dochodzi do bójki, w wyniku której Wilczur traci pamięć. Nie mając pojęcia, kim jest, wędruje przez wsie, imając się różnych przypadkowych prac. Na posterunku policyjnym kradnie akt urodzenia i od tej chwili staje się Antonim Kosibą. Już jako Kosiba zaczyna leczyć ludzi. Zyskuje sławę, ale i wpada z tego powodu w kłopoty…

Znachor cieszył się niezwykłą popularnością wśród czytelników. Książkę przeniesiono na ekran filmowy i obie ekranizacje – z 1937 i 1981 roku – okazały się sukcesem.

Tadeusz Mostowicz (przydomek „Dołęga”, wzięty z rodowego herbu matki, przybrał w latach dwudziestych) urodził się 10 sierpnia 1898 r. w Okuniewie. Dziennikarz, pisarz, publicysta. Do roku 1928 pracował głównie jako reporter. W 1929 roku kończy pierwszą powieść (Ostatnia brygada) i zajmuje się pracą literacką.

Popularność i pozycję przyniosła mu Kariera Nikodema Dyzmy (1932), po której pisarz wydawał po dwie powieści rocznie (w sumie napisał ich 17). 20 września zginął od kuli żołnierzy sowieckich wkraczających na tereny dawnej II RP.