Człowiek w cieniu

Wydawnictwo Wielka Litera wznawia książkę Eustachego Rylskiego „Człowiek w cieniu”. 

Początek lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Trzydziestokilkuletni warszawski notariusz, Aleksander Rański, odbywa wakacyjną podróż po Wołdze. Znudzony życiem i pracą, wiedzie żywot outsidera. Gdy zgłaszają się do niego rezydenci rosyjskiej mafii, rozpoczyna przygodę z własną wyobraźnią, mistyfikując banalną rzeczywistość. Początkowo chodzi o zwykłą obsługę prawną mniej lub bardziej legalnych interesów, ale gangsterzy szybko wciągają go w krąg perwersyjnych atrakcji. Między Rańskim i ponurym mafioso Pasławskim rozpoczyna się dziwna gra, która prowadzi do ponurego finału.

Rzeczpospolita: Rylskiemu udało się pożenić kryminał z powieścią historyczną i psychologiczną grą, którą toczą między sobą bohaterowie książki.

Gazeta Wyborcza: Książka Rylskiego mówi o pożądaniu nie tylko niewypowiedzianym, ale i niemożliwym do spełnienia.

Eustachy Rylski – (ur. 1944), prozaik, dramaturg i scenarzysta. Zadebiutował w 1984 roku dyptykiem Stankiewicz. Powrót. Autor m.in. powieści Warunek (nominowany do Nike i Angelusa), zbioru opowiadań Szara lotka oraz tomu esejów Po śniadaniu. Za Człowieka w cieniu wyróżniony nagrodą Mackiewicza. Tłumaczony m.in. na język francuski.